Market Cap در بازار سهام و کریپتوکارنسی

Market Cap در بازار سهام و کریپتوکارنسی

مفهوم  سرمایه گذاری بازار یا Market Capitalization به چه معناست و چطور محاسبه می‌شود؟

اصطلاح سرمایه­ گذاری بازار یا Market cap روشی برای رتبه بندی اندازه و حجم نسبی یک ارز دیجیتال است و از ضرب کردن مقدار قیمت (Price)  یک ارز در حجم در گردش (Circulating supply)  آن ارز محاسبه می‌شود.

Market Cap = Price × Circulating Supply

در مفهوم کلی مالی، Market cap به ارزش کل سهام یک شرکت اشاره می‌کند و از مضرب تعداد کل سهام یک شرکت در قیمت یا ارزش هر سهام بدست می‌آید.  به عنوان مثال شرکتی با تعداد 20 میلیون سهام و قیمت هر سهم معادل 50$ دارای Market cap برابر یک میلیارد دلار است.

چرا Market cap معیاری مهمتر از قیمت، برای انتخاب یک ارز یا یک شرکت است؟

یک  تصور اشتباه در ذهن اغلب سرمایه گذاران تازه­‌کار وجود دارد، که قیمت یک ارز یا قیمت سهام یک شرکت به اندازه میزان Market cap آن اهمیت دارد، در حالیکه چنین نیست. Market cap باید معیار کلیدی شما باشد، زمانی که می‌خواهید یک ارز یا یک سهام را برای خرید انتخاب کنید، چون بیانگر میزان ارزش کلی آن شرکت یا ارز در بازار می­‌باشد.

چرا سهامی که قیمت آن 50$ است کمتر ارزش دارد نسبت به سهامی که قیمت آن 10$ است؟!  به خاطر داشته باشید که قیمت فعلی و در حال حاضر یک ارز یا یک سهام، نمی‌تواند در تحلیل بنیادی (fundamental analysis) آن ارز یا سهام به شما کمکی بکند، اگرچه در تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) موثر است. اما در اینجا تمرکز ما روی تحلیل بنیادی (fundamental analysis) است. روی قیمت ارز یا سهام تمرکز نکنید یا نگرانش نباشید، چون قیمت به طور پیوسته تغییر می‌کند. بنابراین برای اینکه سرنخی از میزان ارزش واقعی یک سهام یا یک ارز برای سرمایه گذاری به دست آورید، لازم است به  Market cap آن توجه نمایید، چون آن ارزش کل یک شرکت یا ارز را بیان می‌کند.

به مثال زیر توجه کنید:

 • قیمت هر سهام: 50$
 • تعداد کل سهام شرکت: 50 میلیون
 • مارکت کپ: 50$ × 50.000.000 = 2.5 میلیارد
 • قیمت هر سهام: 10$
 • تعداد کل سهام شرکت: 300میلیون
 • مارکت کپ: 10$ × 300.000.000=3 میلیارد

Market cap به این مفهوم است که چقدر باید بپردازید تا کل سهام یک شرکت را بخرید یا ارزش کل شرکت چقدر است. چرا که قیمت مشخص نمی‌کند یک قسمت از یک شرکت یا یک ارز واقعا چقدر ارزش دارد؟ چون قیمت سهام یا ارز عموما بیشتر یا کمتر از ارزش واقعی آن تخمین زده می­‌شود و تنها این نکته را منعکس می‌کند که مردم در حال حاضر چقدر حاضرند برای این سهم پول بپردازند.

دو موضوع می‌تواند میزان Market cap را تغییر دهد

تغییر عمده در میزان قیمت یک سهم و یا  سرمایه گذاری که میزان زیادی سهام در اختیار دارد هم می‌تواند تعداد سهام موجود در بازار را به طور قابل ملاحظ­ه‌ای تغییر دهد و یا اگر شرکت، تعداد سهام خود را افزایش دهد. در این صورت میزان ارزش هر سهم کمتر خواهد شد، به این معنی که هر سرمایه گذار با هر میزان سهام، درصد کمتری از مالکیت شرکت را در اختیار دارد. به این فرایند، رقیق کردن یا dilution گفته می­‌شود.

قیمت ارزهای مختلف دیجیتالی بر چه مبنایی محاسبه می‌شود؟

قیمت یک ارز بر مبنای میانگین وزنی حجمی از تمام قیمت ارزهای مختلف یک Market محاسبه می‌شود.

تفاوت بین عرضه در جریان (Circulating Supply)، مجموع عرضه  (Total Supply) و حداکثر عرضه (Max Supply) چیست؟

سه نوع عرضه (supply) در بازار کریپتوکارنسی وجود دارد:

 1. عرضه در دسترس (Circulating Supply): تعداد سکه یا کوین موجود که در حال حاضر در بازار در حال گردش است.
 2. عرضه کل (Total Supply): تعداد کوین‌هایی که در حال حاضر موجود هستند. اگر چه همه کوین‌ها ممکن است در حال حاضر در بازار در گردش نباشند.
 3. عرضه ماکزیمم (Max Supply): تعداد کل کوین‌هایی که در کل چرخه حیات یک کریپتوکارنسی می‌تواند وجود داشته باشد. در واقع مجموع کوین‌های موجود فعلی به علاوه کوین‌هایی که در آینده در این ارز استخراج خواهند شد.

چرا در محاسبه Market Cap عرضه در جریان (Circulating Supply) به جای مجموع عرضه (Total Supply) استفاده می‌شود؟

عرضه درجریان معیار بسیار بهتری برای محاسبه Market Cap است، چرا که کوین‌هایی که قفل شدند (locked)، سوخت شدند (burned)، رزرو شدند (reserved) یا قابل معامله شدن در بازار  عمومی نیستند، نمی‌توانند روی قیمت تاثیر بگذارند و بنابراین نباید روی Market Cap بازار موثر باشند و محاسبه شوند. روش استفاده از Supply Circulation با روش استفاده از شناوری عمومی (Public float)  برای تعیین Market Cap شرکت‌های سرمایه گذاری سنتی مشابه است.

تفاوت بین کوین (Coin) و توکن (Token) چیست؟

 • کوین یک ارز دیجیتالی یا کریپتوکارنسی است که می‌تواند به صورت مستقل عمل نماید.
 • توکن یک ارز دیجیتالی یا کرپیتو کارنسی است که به یک ارز دیگر وابسته است تا به عنوان پلتفرم از آن استفاده نماید.

در اینجا لیستی از توکن‌ها و پلت فرم‌هایی که آن‌ها برای عملیات خود از آن استفاده می‌کنند درج شده است.

تفاوت بین قیمت و ارزش هر سهم چیست؟ یا به عبارتی تفاوت بین Market Value و Market Price چیست؟

قیمت (Price)، بر اساس خواسته بازار و میزان عرضه (supply) و تقاضا (demand) تعیین می‌شود. یعنی قیمتی که یک خریدار حاضر به پرداخت آن و یک فروشنده حاضر به پذیرفتن آن است و در مقایسه با سایر دارایی­‌های مشابه در بازار تعیین می­‌شود و می­‌تواند بر قیمت فروش­‌های بعدی بازار هم موثر باشد. اما ارزش بازار (Value)  به معنی ارزش یک دارایی با توجه به ویژگی‌های آن، عرضه و تقاضای آن در بازار و قیمت سایر دارایی­‌های مشابه در همان شرایط می­‌باشد.

تفاوت عمده ارزش با قیمت در این است که ارزش بازار از دید فروشنده می­‌تواند بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که خریدار برای آن دارایی پرداخت می­‌کند یا قیمتی که برای آن دارایی در بازار تعیین شده است. ارزش می‌تواند تقاضا ایجاد کند و بر قیمت تاثیرگذار است، اما بدون عمل کردن تقاضا، ارزش به تنهایی نمی‌تواند قیمت را متاثر نماید. زمانی که عرضه زیاد می‌شود و تقاضا کم می‌شود، قیمت کاهش می‌یابد و ارزش تاثیری نمی‌پذیرد. زمانی که عرضه کم می‌شود و تقاضا زیاد می‌شود، قیمت نیز افزایش می‌یابد و ارزش روی قیمت موثر خواهد بود. میزان قیمت و ارزش یک دارایی (market value  و market price) می‌توانند با هم برابر باشند اگر بازار در حالت تعادل باشد (Balance).

ارزش می‌تواند از دید خریدار و فروشنده متفاوت باشد. مثلا خانه‌ای که در نزدیکی یک مرکز پزشکی یا مدرسه باشد ممکن است برای یک خریدار که دارای فرزند یا شرایط پزشکی خاصی است ارزش بیشتری داشته باشد.

آیا هر چه Market cap یک شرکت سهامی بیشتر باشد، آن شرکت با ارزش‌تر است؟

میزان Market cap یک شرکت، نمایانگر اندازه آن شرکت و میزان دارایی­‌های آن است و لزوما شرکتی که Market cap بیشتری دارد، گزینه بهتری برای سرمایه گذاری نیست. اما هر چه Market cap یک شرکت یا یک ارز بییشتر باشد، میزان نوسانات قیمت آن سهام یا ارز کمتر خواهد بود، چون تعداد بیشتری از آن سهام یا ارز در اختیار افراد مختلف است؛ بنابراین ثبات بیشتری دارد. اما از سوی دیگر، در شرکت‌های با Market cap کوچکتر یا ارزهای مشابه، امکان رشد ارزش یا قیمت آن سهام به دلیل ورود به بازارهای جدید بیشتر خواهد بود. همان طور که ریسک هم بیشتر می‌شود. بنابراین شاید بهترین گزینه، توزیع دارایی در سبد سرمایه گذاری از سهام‌های با Market cap متفاوت خواهد بود.

ترجمه شده توسط تیم کریپتوکارنسی گلدنت

تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر مربوط به شرکت گلدنت می‌باشد.


یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *