Hash War بیت‌کوین کش : ABC در مقابل SV

Hash War بیت‌کوین کش : ABC در مقابل SV

منشر شده در 20 نوامبر 2018 توسط Anton Muehlemann :

Crypto Warrior, Smart Contract Writer, Trader in the new and old World // Co-founder and Head of Research at IronChain Capital

موضوع هارد فورک بیت‌کوین کش هفته گذشته یکی از دلایل محتمل بزرگترین sell-off) sell-off به معنی فروش سهام با قیمتی پایین‌تر از قیمت معمول می‌باشد.) در بازار  کریتوکارنسی در سال گذشته بود. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که هفته گذشته چه اتفاقی افتاد و در حال حاضر ما کجا هستیم؟

هارد فورک (Hard Fork) چیست؟

به زبان ساده، هارد فورک در شبکه دارایی‌های دیجیتال زمانی اتفاق می‌افتد که پروتکل اساسی به گونه‌ای تغییر کند که با پروتکل موجود ناسازگار باشد. در چنین مواردی، ماینرهایی که با نرم افزار اصلی و اورجینال کار می‌کنند قادر نخواهند بود که بلوک‌های ماینرهایی که با نرم‌افزار مایینیگ آپدیت شده کار می‌کنند را بپذیرند و برعکس. بنابراین، از این نقطه به بعد بلاک‌چین به دو بلاک‌چین مجزا که بلوک‌ها را طبق قوانین خود تولید می‌کنند، شکسته می‌شود.

هارد فورک بیت کوین کش

اگر اکثریت قریب به اتفاق ماینرها  تصمیم بگیرند که از پروتکل آپدیت شده استفاده کنند (یا با همان پروتکل قبلی کار کنند.) شاخه‌ی دیگر بلاک‌چین، در نهایت بلااستفاده می‌ماند و پروتکل اصلی تحت قوانین جدید ادامه می‌یابد. (یا تحت قوانین اصلی)

بیت‌کوین کش (BCH)  خودش یک هارد فورک است که از بیت‌کوین در آگوست 2017 به‌وجود آمده است و هدف از ایجاد آن بالا بردن بازده تراکنش از طریق افزایش سایز هر بلوک می‌باشد. در ماه می 2018 ، شبکه بیت‌کوین کش ارتقا یافت و سایز بلوک‌هایش بیشتر هم شد. از آن جا که این ارتقا و به‌روزرسانی توسط همه‌ی ماینرها پذیرفته شد، شبکه منشعب و شکسته نشد.

BCH ABC و SV به چه معنا هستند؟

بیت‌کوین کش ABC مخفف Adjustable Blocksize Cap  می‌باشد و توسط بسیاری به عنوان ادامه پروتکل بیت‌کوین اصلی دیده می‌شود. نکته اصلی آن این است که سایز بلوک 32MB فعلی را ثابت نگه می‌دارد و کد خاصی را معرفی می‌کند که به بلاک‌چین اجازه دسترسی به دیتای خارجی را می‌دهد. بیت‌کویت کش SV مخفف Satoshi’s Vision است و اجازه افزایش سایز بلوک تا 128MB را می‌دهد و همچنین مایل به فعالسازی برخی از کدهایی است که در whitepaper اصلی پیشنهاد شدند و بعدها بنا به دلایل امنیتی غیر فعال شدند. به علاوه، Bitcoin SV قصد دارد که cap را بر اساس تعداد دستورالعمل‌هایی که می‌توانند در لحظه انجام شوند، از بین ببرد.

جنگ و نزاع بر سر چیست؟

به طور خلاصه، هیچ جنگ واقعی وجود ندارد و به نظر می‌رسد که جنگ و نزاع به طور عمده بر سر انگیزه‌های سیاسی است. در حقیقت، یک پیشنهاد سومی به نام Bitcoin Unlimited وجود دارد که ویژگی‌های هر دو سازمان را ترکیب می‌کند. به هر حال به نظر می‌رسد که رسیدن به سازش و مصالحه به نفع هیچ کدام از طرفین نیست. در عوض، هر دو طرف اعلام کرده‌اند که تا زمانی که یکی از زنجیره‌ها شکست بخورد به جنگ خود ادامه می‌دهند.

جنگ تا مرگ!

Bitcoin Cash Hash Rates

مشکل اصلی هارد فورک 15 نوامبر این است که هر دو کمپ، نسبتا یکسان هستند اما هیچ یک از طرفین مایل به عقب نشینی نمی‌باشند. بیت‌کوین کش ABC توسط Bitman پشتیبانی می‌شود که بزرگترین تولید کننده ماینینگ بیت‌کوین کش در جهان است و بیت‌کوین کش SV توسط CoinGeek پشتیبانی می‌شود که یکی از بزرگترین استخرهای ماینینگ بیت‌کوین کش جهان است. Craig Wright که به Fake-Satoshi نیز مشهور است و قدرت اصلی پشت بیت‌کوین کش SV است در توئیتر اعلام کرده است که:

رقابت پیوسته ادامه خواهد داشت تا زمان مرگ یکی از ما، ما تسلیم نخواهیم شد.

و Jihan Wu بنیانگذار Bitman در پاسخ گفته است:

 من قصد ندارم که یک Hash War را با Criag Wright شروع کنم، چون اگر این کار را کنم قیمت بیت‌کوین به زیر خط حمایت سالانه خواهد رسید ولی از آن جا که Criag Wright بی‌رحم است من هم تا زمان مرگ با تمام وجود خواهم جنگید.

بدون توافق و مصالحه، بدون Reply Protection

آن چیزی که فورک 15 نوامبر را وخیم و دشوار کرده است، فقدان reply protection می‌باشد. (reply protection چیزی است که باعث می‌شود تراکنش‌های یک زنجیره روی زنجیره‌ی دیگر نامعتبر باشند که در نتیجه مانع reply transaction می‌شود.)

از آنجایی که هر دو کمپ ادعا دارند که صادق و درست هستند و تنها جانشین بیت‌کوین کش می‌باشند. (و یا حتی بیت‌کوین)، هر دو کمپ، پیاده‌سازی reply protection را در آپدیت پروتکل‌هایشان، رد کرده‌اند. بدون reply protection، هر تراکنش معتبر روی یک زنجیره در زنجیره‌ی دیگر نیز معتبر خواهد بود. و این می‌تواند باعث ایجاد حمله‌ای به نام reply attack یا حمله بازپخش شود. در reply attack، یک گیرنده از فرستنده می‌خواهد که برایش بیت‌کوین کش SV بفرستد. سپس فرستنده از کلید خصوصی‌اش استفاده می‌کند تا پیام را امضا کند و تراکنش امضا شده را منتشر کند، از آن جایی که هر دو زنجیره از فرمت تراکنشی یکسانی استفاده می‌کنند، فرستنده می‌تواند این تراکنش امضا شده را بگیرد و آن را در بلاک‌چین بیت‌کوین کش ABC نیز قرار دهد تا همان مقدار از بیت‌کوین کش ABC را دریافت کند.

نتیجه‌گیری

هارد فورک بیت‌کوین کش، اولین جنگ واقعی بین دو بازیگر بزرگ در دنیای بلاک‌چین است. با این که تغییرات اساسی نسبتا کم هستند و به راحتی می‌توان بر سر آن به توافق رسید، هیچ یک از طرفین حاضر به پایان دادن جنگ به نفع بقیه‌ی جهان بلاک‌چین نیست. مانند هر جنگ واقعی دیگر، این جنگ نیز ارزان تمام نخواهد شد. برآورد شده است که هر دو طرف در حال حاضر روزانه بین 300.000 تا 400.000 دلار برای این Hash War هزینه می‌کنند. به علاوه، درست مثل دنیای واقعی، این جنگ نیز به بقیه اقتصاد بلاک‌چین رسید و تقریبا 40 میلیارد دلار از بازار سهام دیجیتال را از بین برد.

Share this page to Telegram

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *