DApp چیست؟


DApp یا Decentralized Application چیست و چرا چنین برنامه‌هایی تولید می‌کنیم؟

وقتی کسی در مورد بیت­‌کوین صحبت می­‌کند، اولین ذهنیت ما چیست؟ واقعیت این است که بیت­‌کوین، پیش‌رو همه‌ی ارزهای رمزنگاری است، اما پس از آن بیت‌کوین یک برنامه کاربردی غیر متمرکز است. پلتفرم بلاک‌چین بیت‌کوین ثابت کرد که علاوه بر دارا بودن ویژگی یک تکنولوژی غیرمتمرکز و همتا به همتا، می‌تواند پول را معامله و مبادله کند و بنابراین برای ایجاد گستره متنوعی از برنامه‌های کاربردی مورد استفاده قرار گرفت. دیوید جانسون، مدیرعامل شرکت DApp Fund پیش‌بینی می­‌کند که اپلیکیشن­‌های غیرمتمرکز، روزی بر شرکت­‌های بزرگ نرم‌افزاری از نظر کاربرد، کاربر پسندی و ارزش گذاری شبکه­‌ای غلبه خواهند کرد و این به دلیل ساختار انگیزشی، انعطاف‌­پذیری، شفافیت و ماهیت توزیع شده آن‌هاست.

بر اساس تعریف جانسون، DApp یا یک اپلیکیشن غیر متمرکز باید شامل چهار ویژگی ذیل باشد:

 • برنامه نرم‌افزاری باید متن باز بوده و به طور مستقل عمل نماید و نباید توسط هیچ موجودیت دیگری بتواند تحت کنترل قرارگیرد.
 • همه داده­‌ها باید به صورت رمزنگاری شده در یک بلاک‌چین غیرمتمرکز و عمومی ذخیره شوند.
 • این برنامه باید از یک توکن رمزنگاری یا یک App coin استفاده نماید تا بتواند به برنامه دسترسی ایجاد نماید.
 • توکن‌ها باید جهت اثبات ارزش نودهایی که در اپلیکیشن مشارکت می‌کنند، تولید شوند.

از آن‌جا که بیت‌کوین، یک توکن متن باز است که از بلاک­‌چین استفاده می­‌کند، همه این چهار ویژگی را داراست. همچنین بیت‌کوین، توکن­‌های خودش را تولید می‌کند که باید توسط اکثر کاربران تأیید شوند. یک مثال دیگر از DApp، برنامه Omni Layer است. Omni یک پروتکل است که به عنوان یک لایه روی بیت‎‌کوین ساخته شده است و به شما اجازه تولید، ارسال، معامله، پرداخت سود سهام و شرط‌بندی با توکن­‌ها را به عنوان نوعی دارایی می‌دهد.

اپلیکیشن غیر متمرکز DApp

طبقه‌بندی DApp

جانسون DApp ها را بر اساس این که آیا آن‌ها از بلاک‌چین خودشان استفاده می­‌کنند یا از بلاک‌چین دیگران، به سه گروه تقسیم­‌بندی می­‌کند:

 • گروه 1: اپلیکیشن­‌های غیر متمرکزی که از بلاک‌چین خودشان استفاده می‌کنند نظیر BitCoin.
 • گروه 2: اپلیکیشن­‌های غیرمتمرکزی که از بلاک‌چین برنامه­‌های گروه 1 استفاده می­‌کنند، اما پروتکل­‌هایی هستند که توکن­‌هایی دارند که برای عملیات‌های آن‌ها ضروری است، نظیر Omni Layer.
 • گروه 3: اپلیکیشن­‌های غیرمتمرکزی که از پروتکل­‌های برنامه­‌های گروه دوم استفاده می­‌کنند نظیر SAFE Network.

به DApp فکر کنید مثل یک سیستم عامل نظیر ویندوز، لینوکس، Mac os، اندروید یا Ios به عنوان برنامه­‌های نوع گروه 1. برنامه­‌هایی نظیر office یا Dropbox از گروه برنامه­‌های نوع 2 می‌توانند باشند و یک پلتفرم بلاگی که با Dropbox یکپارچه شده باشد، می­‌تواند مثالی از برنامه­‌های نوع گروه 3 باشد.

مکانیزم DApp

جانسون بیان می­‌کند که دو مکانیزم وجود دارد که بر اساس آن DApp می­‌تواند توافق عام را ایجاد نماید: POW یا مکانیزم اثبات کار (proof-of-work) و POS یا مکانیزم اثبات سهام (proof of stake).

بر اساس مکانیزم اثبات کار یا POW،  تصمیم­‌گیری در مورد تغییرات یک DApp، بر اساس میزان کاری که هر یک از سهامداران برای عملیاتی شدن آن انجام دادند تعیین می­‌شود. Mine کردن یا به عبارتی استخراج کوین­‌ها روشی بر مبنای POW برای ایجاد توافق عام است.  براساس POS، اختیار تصمیم­‌گیری برای یک DApp بر اساس میزان مالکیت سهامی که هر یک از سهامداران برای ایجاد یک اپلیکیشن غیرمتمرکز دارا هستند، تعیین می­‌شود. بدین معنی که اگر سهامداری 10% از سهام یک توکن را در اختیار دارد، وزن او برای تصمیم‌گیری معادل 10 درصد می­‌باشد. هر دو مکانیزم‌ها می­‌توانند به صورت موازی عمل کنند تا به میزان 51% از حملات جلوگیری نمایند. Peercoin مثالی است از برنامه غیرمتمرکزی که از هر دو مکانیزم به صورت موازی استفاده می­‌کند.

زمانی که یک توکن توزیع می­‌شود، سه مکانیزم معمول وجود دارد:

 • Mining (استخراج): زمانی است که توکن­‌ها بین کسانی توزیع می­‌شوند که بیشترین مشارکت کاری را در عملیات DApp انجام داده­‌اند.
 • Funderasing (جذب سرمایه): زمانی است که توکن­‌ها بین کسانی توزیع می­‌شود که در ایجاد اولیه DApp سرمایه گذاری کرده­‌اند.
 •  Development (توسعه): زمانی است که توکن­‌ها بر مبنای یک مکانیزم از پیش تعریف شده تولید شده‌­اند و فقط برای توسعه برنامه غیرمتمرکز قابل دسترس خواهند بود.

به طور خلاصه بر مبنای گفته­‌های جانسون، توکن­‌های یک DApp که بر مبنای توافق عام POW ایجاد می­‌شوند، بین کسانی که آن‌ها را استخراج کرده‌اند، یا افرادی که مستقیما توکن­‌ها را از ماینرها خریداری کرده­‌اند و یا از طریق معامله کالا و خدمات (Trade) توزیع می­‌شوند، مانند بیت کوین. همچنین توکن­‌های یک DApp که بر مبنای توافق عام POS ایجاد می­‌شوند، بین سهامدارانی که در ایجاد اولیه یا توسعه آن سرمایه‌­گذاری کرده­‌اند و یا بین معامله‌گران توزیع می­‌شود، مانند Omni protocol.

اهمیت DApp

برنامه­‌های غیرمتمرکز (DApp) به علت ارزشی که دارند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. اپلیکیشن­‌های کوین (APP Coin) با ارزش هستند  چون می­‌توانند جایگزین توافق­‌های عام متمرکز و غیرقابل اعتماد باشند، می‌­توانند عملیات­‌هایی انجام دهند که بیت‌کوین قادر به انجام آن‌ها نیست و توانایی انجام عملیات با کوین‌های شبکه را دارند.

در کنار ارزش کوین­‌ها،  DApp ها مهم‌اند چرا که قدرت این را دارند تا در برخی صنایع اختلال ایجاد نمایند. به گفته تام دینگ موسس Koinify، هر چه یک صنعت بیشتر مبتنی بر کالا باشد، بیشتر محتمل است که با یک مدل DApp دچار اختلال گردد. او اعتقاد دارد که صنایع خرده فروشی، بانک­‌ها، بازارها، تالارهای مالی و پلتفرم‌های محتوا بیشترین تاثیرپذیری را از DApp خواهند داشت. در حال حاضر ما شاهد رشد اتریوم (ETH) هستیم. این قرارداد هوشمند، بستری برای توسعه برنامه‌ها روی آن ایجاد نموده است.

همچنانکه DApp رشد می‌کند، بیشتر برای مصرف­‌کنندگان قابل مشاهده می­‌گردد. به عنوان مثال Factom از بلاک‌چین استفاده می­‌کند تا اپلیکیشن­‌هایی نظیر سیستم­‌های ارزیابی و ممیزی، سیستم­‌های ثبت رکوردهای پزشکی، سیستم­‌های مدیریت زنجیره تأمین (SCM)، سیستم­‌های رأی­‌گیری، برنامه­‌های حقوقی و سیستم­‌های مالی را قدرتمندتر کند.

چطور می­‌توانید DApp خودتان را ایجاد نمایید؟

اگر می­‌خواهید برنامه غیرمتمرکز خود را بر مبنای بلاک‌چین توسعه دهید، مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • یک White paper ایجاد کنید که در آن ویژگی‌های برنامه غیرمتمرکز، اهداف آن، مکانیزم ایجاد توافق عام و برنامه ایجاد و تسهیم توکن­‌ها را  توصیف نمایید.
 • از جامعه مخاطب خود فیدبک بگیرید تا بتوانید آن را بارها و بارها بازنگری نمایید.
 • تاریخی مشخص کنید که چه زمانی جامعه مخاطب شما می­‌تواند در فروش انبوه توکن یا برنامه غیرمتمرکز شما مشارکت نماید.
 • توکن را توزیع کنید. این می­‌تواند بر مبنای مکانیزم مورد استفاده شما متنوع باشد، استخراج (Mining) نیاز به یک نرم­‌افزار مرجع دارد، سرمایه­‌گذاری نیاز به کیف پول دیجیتالی برای سهامداران دارد و توسعه نیازمند یک سیستم پیشنهاددهی است.
 • شروع به اجرای ایده خود نمایید، در حالیکه همچنان برنامه خود را توسعه و ارتقاء می­‌دهید.

ترجمه شده توسط گروه مهندسی گلدنت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *