محیط تست نت اتریوم مبتنی بر بلاک چین یا به عبارتی TestNet چیست؟

تست نت اتریوم

تست نت (Test net) یک بلاک‌چین توسعه داده شده است، یک ابزار مشابه تکنولوژی اصلی و پلتفرمی که به کاربرانِ علاقه­‌مند امکان می­‌دهد تا روی بلاک‌چین، DApp بسازند. اکنون، توسعه دهندگان و متخصصان قرارداد هوشمند فرصت دارند اپلیکیشن­‌های آزمایشی خود را روی بستر بلاک‌چین، بدون هیچگونه ریسک، هزینه یا پیامد منفی در صورت وجود خطا در برنامه، بسازند و تست نمایند. Testnet عمومی است. از آنجا که Testnet ETH رایگان است، در این محیط تضمین­‌های امنیتی برای معاملات ارائه نمی­‌شود.

بنا به تعریف دیگر، شبکه تست اتریوم یا Ethereum test network محیطی است که اتریوم (ETH) در آن هیچ ارزشی ندارد و بنابراین به دست آوردن هر مقدار از آن ساده می­‌باشد. بنابراین Testnet روش بدون هزینه­‌ای در اختیار افراد حرفه­‌ای در حوزه قراردادهای هوشمند و توسعه­‌دهندگان قرار می­‌دهد تا تولیدات­شان را پیش از رسیدن به مرحله ارائه به عنوان یک محصول ارزیابی نمایند. Testnet عمومی است و از انجا که اتریوم در آن رایگان است، بنابراین هیچ تضمین امنیتی برای تراکنش‌ها ارائه نمی­‌دهد. به دلیل فقدان انگیزه مالی، تنها تعداد کمی ماینر در آن وجود دارد.

شبکه اصلی یا mainnet چیست؟

mainnet در واقع یک شبکه Blockchain است که پول دیجیتال را از یک فرستنده به یک گیرنده انتقال می­‌دهد. این شبکه واقعی است که به موجب آن معاملات واقعی بر روی یک دفترکل توزیع شده (Distributed Ledger) انجام می­‌شود. Mainnet محيط “توليد” است در حاليکه testnet براي توسعه است.

البته هر دو Testnet و Mainnet؛ قراردادهای هوشمند و معاملات در بلوک‌­هایی که استخراج می‌­گردند را شامل می‌­شوند، ا زا ین­رو برق در هر دو مورد مصرف می‌شود. بنابراین به طور فنی هردو  با هم برابر و مشابه هستند، آنها فقط دارای پارامترهای مختلف و به طور خاص بلوک پیدایش مختلف و شبکه­‌های مختلف هستند. دو گره Ethereum تنها در صورتی می‌توانند به  یکدیگر متصل شوند که که هر دو از بلوک پیدایش مشابه و networkid مشابه استفاده نمایند.

شبکه اتریوم دارای چه تعداد نود است؟

شبکه اتریوم دارای نزدیک به 25،000 گره (node)  قابل دسترسی است که کمتر از دو سال پس از عرضه آن در سراسر جهان پخش شده است. در حالی­که بیت‌کوین در حال حاضر تنها 7000 گره را تأیید کرده است. Ethereum در حال حاضر مهم‌ترین بلاک­‌چین عمومی غیرمتمرکز با بالاترین تعداد نودهاست.

نمونه­‌هایی از محیط تست نت اتریوم

روپستن اتریوم (Ropsten Ethereum) یا اتریوم تست نت، همانطور که از نام آن پیداست، یک شبکه تست و آزمایشی است که همان پروتکلی را  استفاده می­‌کند که اتریوم استفاده می­‌نماید و برای تست اهداف پیش از اجرا روی شبکه اصلی به کار می­‌رود.

مشهورترین تست نت عمومی به نام Ropsten است که در مرحله توسعه قرارداد، استفاده از آن مفید است. Ropsten اساسا شبکه اتریوم با ETH رایگان و امنیت ضعیف فراهم می‌نماید. اتصال به Ropsten از طریق Geth ، یک شبکۀ واقعی Ethereum را شبیه سازی می­‌کند.

  • Kovan Testnet

تست نت مبتنی بر بلاک‌چین سریع و قابل اعتماد به نام کوان (Kovan) از مکانیزم اثبات گواهی (PoA)  عمومی قابل دسترس برای Ethereum  استفاده می­‌کند که  توسط یک کنسرسیوم از توسعه‌­دهندگان Ethereum  برای کمک به جامعه توسعه دهندگان اتریوم، ایجاد شده و نگهداری می­‌گردد.

Rinkeby یک شبکه تست نت مبتنی بر POA (اثبات گواهی) است که از مکانیسم اجماع متفاوتی با شبکه اصلی (Main net) استفاده می‌کند. در زمینه تفاوت آن با Ropsten شایان ذکر است که شبکه تست نت  Ropsten ا از  روش POW (اثبات کار) استفاده می­‌کند، بنابراین بیشتر شبیه به شبکه عمومی Main net است.

در اینجا  (https://gist.github.com/cryptogoth/10a98e8078cfd69f7ca892ddbdcf26bc) می‌توانید نحوه راه اندازی تست نت Rinkeby را مطالعه نمایید.

ترجمه شده توسط تیم کریپتوکارنسی گلدنت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *