حجم خالص یا Net Volume به چه معناست؟

شاخص حجم خالص یا Net volume indicator، به معنای حجم صعودی منهای حجم نزولی یک ارز در یک بازه زمانی مشخص است. به عبارت دیگر مجموع تجمعی حجم مثبت و منفی یک ارز در یک بازه زمانی مشخص، net volume خوانده می‌شود.

فرمول پیدا کردن حجم چیست؟

فرمول ساده محاسبه حجم معامله شده یک ارز، از ضرب طول در عرض در ارتفاع یک کندل به دست می آید.

تفاوت Market cap، circulating supply و Volume چیست؟

قبل از ورود به عرصه معامله گری ارزهای دیجیتال، شما باید تفاوت بین مفاهیم Market cap (سرمایه گذاری بازار)، circulating supply (عرضه در دسترس یا در گردش) و Volume (حجم معاملات) را بسنجید. این‌ها سه معیار مهم برای رتبه بندی کوین‌ها و میزان ارزش و محبوبیت آن‌ها هستند. به مثال زیر توجه کنید. در زمان نوشتن این مقاله، مقادیر مربوط به کوین‌ها به شرح ذیل بوده است:

Bitcoin – BTCحجم خالص بیت کوین

Price: $11,887.10
Market Cap: $200,069,545,325
Circulating Supply: 16,830,812
24 hrVolume: $8,190,710,000
24 hr Change in %: 5.42%

Ethereum – ETHحجم خالص اتریوم

Price: $1,174.53
Market Cap: $114,232,367,790
Circulating Supply: 97,257,940
24 hr Volume: $3,607,040,000
24 hr Change in %: 9.78%

حجم خاص در ریپلRipple – XRP

Price: $1.29
Market Cap: $50,157,117,763
Circulating Supply: 38,739,142,811
24 hr Volume: $802,320,000
24 hr Change in %: 6.29%

حالا بیایید به محاسبه هر یک بپردازیم.

چه چیزی قیمت یک ارز رمزنگاری یا کریپتوکارنسی را تعیین می‌کند و چطور محاسبه می‌شود؟

حجم خالص یا Net Volume به چه معناست

همانطور که می‌دانید، مشابه هر ارز فیات دیگر (مثل یورو یا دلار)، میزان ارزش هر ارز کریپتوکارنسی هم مرتبا تغییر می‌کند. بازارهایی نظیر فارکس، یا بازار سهام در این مورد هیچ تفاوتی با بازارهای کریپتو ندارند. قیمت هر ارز کریپتو مشابه ارز فیات یا سهام بر مبنای دو معیار مهم تعیین می‌شود: عرضه و تقاضا (Supply & Demand). هرچه عرضه کمتر، تقاضا بیشتر خواهد بود.

اگر شما در مثال بالا به Bitcoin، اتریوم (ETH) و ریپل (XPR) توجه کنید، می‌بینید که قیمت‌ها خیلی با هم متفاوت اند. چرا اینگونه است؟ همانطور که گفتیم به دلیل تفاوت میزان عرضه. میزان عرضه بیت کوین کمتر است نسبت به اتریوم و میزان عرضه اتریوم نیز در مقایسه با ریپل خیلی کمتر است. حالا ممکن است شما سوال کنید: تعداد زیادی از آلت کوین‌ها (Alt coin) هستند که میزان عرضه کمی دارند، چرا قیمت آن‌ها بالا نیست؟! خوب، این همان جایی ست که تقاضا وارد می‌شود.

بیت کوین (BTC) اولین کریپتوکارنسی بود که در سال 2009 معرفی شد. از آن پس این ارز توانست میزان محبوبیت زیادی را در جریان ظهور ارزهای دیجیتال به دست آورد. طلا، نقره و الماس را تصور کنید، هرچه محبوییت بیشتر باشد، میزان فیات بیشتری روی آن ارز سرمایه گذاری می‌شود و در نتیجه ارزش آن بیشتر می‌گردد. قیمت یک کریپتوکارنسی، میزان پول فیات است که شما باید بپردازید تا یک عدد از آن کوین یا توکن را به دست آورید. قیمت (Price) از میانگین قیمت معاملاتی که توسط صرافی‌ها (exchange) ارائه می‌شود، جداست.

Price = Market cap   / circulating supply

Market Capitalization چیست؟

سرمایه گذاری بازار یا Market Capitalization به طور ساده، میزان پول فیات (یورو، دلار و…) است که در یک کریپتو کارنسی سرمایه گذاری شده است. هرچه که میزان Market cap یک ارز بیشتر می‌شود، ارزش آن ارز افزایش می‌یابد و به این مفهوم است که میزان محبوبیت آن بیشتر شده است. تعداد کمی از آلت کوین‌ها هستندکه قیمت آن‌ها از بیت کوین بیشتر است،؛ اما محبوب یا معروف نیستند. این دلیلی است برای اینکه وقتی می‌خواهید ارزهای کریپتو را رتبه بندی کنید، معیار شما تنها قیمت نباشد، بلکه از معیار Market cap استفاده نمایید.  Market cap همان چیزی است که میزان ارزش یک ارز را مشخص می‌کند.

از نگاه معامله گری (Trade)، شما یک کوین را با ظرفیت یا پتانسیل افزایش قیمت آن در نظر می‌گیرید تا در آن سرمایه گذاری نمایید، شما باید آن ارزی را در نظر بگیرید که دارای Market cap پایین با بیشترین میزان حجم (Volume) باشد. ارزهایی که دارای Market cap پایین هستند به سادگی می‌توانند دوبرابر شوند، نسبت به ارزهایی که Market cap بالایی دارند. به عنوان مثال به بیت کوین توجه کنید که Market cap آن برابر با $200,069,545,325 و قیمت آن حدود $11,887  است. برای اینکه قیمت بیت کوین دوبرابر شود، باید میزان Market cap آن دوبرابر شده باشد، و این زمان زیادی طول می‌کشد.

Market Cap = Price x Circulating Supply

مفهوم Circulating Supply به چه معناست؟

مفهوم Circulating Supply، سومین معیار مهمی است (بعد از Market cap و Price) که شما باید پیش از سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال در نظر بگیرید. در کریپتو کارنسی سه نوع عرضه وجود دارد:1. Circulating Supply یا عرضه در گردش،2. Total supply یا عرض کل و 3. Max supply یا عرضه حداکثری.  کوین‌هایی با میزان عرضه نامحدود و کوین‌هایی با میزان عرضه محدود وجود دارند.

Circulating Supply میزان کوین‌هایی است که در حال حاضر در حال گردش است و قبلا آزاد (release) شده‌اند. عرضه‌هایی که قفل شدند (Locked) نظیر عرضه کل و عرضه حداکثری، روی قیمت یا ارزش کوین موثر نیستند، و بنابراین Circulating Supply آن معیار و پارامتری است که در محاسبه میزان Market cap در نظر گرفته می‌شود.  هر چه میزان Circulating Supply (عرضه در گردش) یک ارز بیشتر باشد، قیمت آن ارز کاهش می‌یابد.

حجم معامله در 24 ساعت گذشته (Volume 24)

مفهوم حجم یا Volume به تعداد کل از یک کریپتوکارنسی اشاره می‌کند که در 24 ساعت گذشته معامله شده است. مفهوم Volume 24 دومین معیار مهمی است که شما در سرمایه گذاری روی آلت کوین‌ها باید در نظر بگیرید. وقتی که قرار است یک افزایش قیمت (Pump) روی یک کوین اتفاق بیفتد، اولین چیزی که در این مورد سیگنال ارائه می‌کند، میزان Volume 24 است.

قیمت با افزایش حجم معامله افزایش می‌یابد و از آن پیروی می‌کند. زمانی که حجم معامله افزایش می‌یابد، یعنی افراد بیشتری تمایل به خرید و فروش روی این ارز خاص را دارند و این کوین فعال شده است. همچنین برای شما معامله و نقد کردن کوین آسان خواهد بود.

درصد تغییرات در 24 ساعت گذشته (24percent hr change)

درصد تغییرات در یک ساعت گذشته، 24 ساعت گذشته و 7 روز گذشته (% 1hour, % 24hour and % 7 day)  تنها معیاری است که میزان سود و ضرر یک کوین را در یک بازه زمانی نشان می‌دهد. اگر این درصد مثبت یا سبز باشد، نشان‌دهنده شانسی برای افزایش حجم معاملات خواهد بود.

امیدواریم این مقاله به شما در درک مفاهیم مربوط به Market Capitalization (سرمایه گذاری در بازار)، Circulating Supply (عرضه در گردش) و Volume (حجم) کمک کرده باشد.

دانلود مقاله⇓

ترجمه شده توسط تیم کریپتوکارنسی گلدنت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *