چطور پتانسیل‌های سرمایه گذاری یک ارز مجازی را آنالیز کنیم؟ (قسمت اول)

چطور پتانسیل‌های سرمایه گذاری یک ارز مجازی را آنالیز کنیم؟ (قسمت اول)

 تحلیل و درک پتانسیل­‌های  قیمت و ارزش سرمایه­‌ گذاری در یک ارز مجازی هم حیرت انگیز و هم تا حدی نا امید کننده است. هیچ روش تحلیل سریع و مشخصی برای پیش­‌بینی صحیح قیمت آلت­کوین­‌ها وجود ندارد، ولی پارامترهایی وجود دارد که می­‌تواند در  ارزیابی این موضوع که این ارز به کجا می­‌رود و احتمالا چه روندی را طی خواهد کرد و اینکه آیا هنوز یک گزینه خوب برای سرمایه­‌گذاری هست یا خیر، به شما کمک نماید.

درک مطلوبی از این پارامترها به شما در فهمیدن آنچه در بازار اتفاق می­‌افتد کمک می­‌کند. البته هیچ کس نمی‌­تواند کاملا به آنچه در بازار اتفاق می­‌افتد آگاه شود، ولی دانستن برخی موارد بهتر از ندانستن هیچ چیز است. برخی مفاهیم تحلیلی کریپتوکارنسی که یک تحلیلگر بازار ارزهای مجازی باید آن‌ها را بداند و بشناسد عبارتند از:

  • عرضه کل (Total Supply)
  • عرضه در گردش (Circulating Supply)
  • قیمت ارز (Coin Price)
  • حجم سرمایه گذاری بازار (Market Capitalization یا Market Cap)

بررسی این پارامترها یک ارزیابی کلی و البته نه شفاف در مورد آنچه در بازار می­‌گذرد به شما ارائه خواهد داد.

چرا لازم است که میزان عرضه کل یک ارز مجازی را بدانیم؟

عرضه کل (یا به عبارتی سرمایه­‌گذاری بازار به صورت کاملا توزیع شده) شامل همه آلت­کوین­‌هایی از یک ارز مجازی می­‌شود که هم اکنون در بازار در گردش هستند و یا در آینده تولید می­‌شوند. به عبارت دیگر آن تعداد از یک ارز مجازی که می­‌تواند وجود داشته باشد، مفهوم عرضه کل را تببین می‌کند. این شامل تمام کوین­‌هایی می­‌شود که درحال حاضر در بازار در گردش هستند (Circulating Supply) و همچنین کوین­‌هایی که توسط دلالان، سرمایه­‌گذاران و افرادی که در ICO (سرمایه گذاری اولیه در کوین) مشارکت کردند.

عرضه کل مهم است چون میزان آن می­تواند قیمت کوین را تعیین کند. یک قانون کلی اینست که هر چه میزان عرضه کل بیشتر باشد، قیمت کمتر خواهد بود. البته توجه کنید این قانون گاهی صدق نمی­کند، چرا که فاکتورهای بیرونی نظیر احساسات سرمایه­گذاران و محدودیت­های قانونی می­تواند روی قیمت ارز تاثیر بگذارد.

فاکتورهایی که می‌تواند میزان عرضه کل را مشخص کند

فاکتورهایی که می­‌تواند میزان عرضه کل (Total Supply) را مشخص کند عبارتند از:

  • تعداد سکه­‌های متعلق به موسس آلت کوین (Founder’s coin)
  • نرخ استخراج (Mining Rate)
  • دوره زمانی و تعداد سکه­‌هایی که مجاز به فروش و یا انتقال نیستند (Company lockup).

دانستن این اصطلاحات مهم است، چرا که می­‌تواند داده­‌های بیشتری در زمینه تحلیل ارز در اختیار شما بگذارد.

Founder’s coin: اشاره دارد به تعداد کوین­‌هایی که ارائه کنندگان ICO برای خودشان نگه می­‌دارند. این آلت­کوین­‌ها ممکن است در یک دوره زمانی بعد از سال‌ها به فروش برسند و یا ممکن است به عنوان سرمایه شخصی موسسان همچنان حفظ شوند. شما تعداد کوین‌­هایی که برای موسسان رزرو شده است را می­‌توانید با مطالعه وب سایت ICO ها یا وایت پیپر (white paper) آن‌ها دریابید. عموما این تعداد بین 5 تا 30 % از Total supply و معمولا بین 10-15 % آن است. به طور کلی هر چه تعداد کوین­‌هایی که موسس نگه می­‌دارد کمتر باشد، بهتر است. یک ICO خوب، کوین‌های موسسان را بعد از یک دوره زمانی 3-4 ساله بر اساس قراردادهای هوشمند توزیع شده وارد بازار می­‌کند و از ریزش بازار (Dumping) توسط موسسان آن جلوگیری می­‌نماید. این اقدام از سرمایه گذاران در ارتباط با ارزش کوین محافظت می­‌کند.

نرخ استخراج (Mining Rate): به سرعتی گفته می‌­شود که آلت­کوین‌های جدید روی بلاک­‌چین ایجاد می‌­شوند. این نرخ روی میزان عرضه تاثیر می­‌گذارد، چرا که هر چه سرعت ماین بیشتر باشد، تعداد کوین‌­های بیشتری وارد بازار شده و قیمت کوین کاهش می­‌یابد. البته تعیین میزان سرعت استخراج کمی می­‌تواند مبهم باشد، چرا که بسته به نوع سخت افزار استخراج کنندگان، سرعت متفاوت خواهد بود. این نرخ را می‌توان با دنیال کردن  میزان تغییرات در تعداد کوین­‌های در گردش (Circulating Supply) ارزیابی نمود.

کوین‌­های قفل شده شرکت (Company lockup): به تعداد کوین­‌هایی گفته می­‌شود که شرکت توسعه­‌دهنده ICO به طور عامدانه نزد خود نگه می­‌دارد. این متفاوت از کوین­‌های شخصی موسسان است و توسط شرکت برای بازه زمانی مشخصی نگه داشته می­‌شود و از فروش یا انتقال آن اجتناب می­‌نماید. همانند کوین­‌های موسسان، پایان دوره Lockup شرکت نیز می­‌تواند به وارد شدن کوین‌های جدید به بازار و تغییر میزان عرضه در گردش و نهایتا کاهش قیمت کوین منجر گردد. تعداد کوین‌­های قفل شده توسط شرکت نیز عموما در وب سایت ICO ها ذکر می­‌شود.

اصطلاح عرضه کل یا Total supply نباید با حداکثر میزان عرضه کوین­‌ها (Max Supply) اشتباه گرفته شود. برخی از ارزهای مجازی نظیر بیت­کوین با تعداد محدود کوین­‌هایی که امکان استخراج شدن دارند طراحی شده‌­اند. زمانی که Max Supply یا عرضه حداکثر به میزان نهایت خود برسد، دیگر بیت کوین جدیدی وجود نخواهد داشت. سایر آلت کوین‌­ها نظیر اتریوم، آستانه­‌ای به عنوان حداکثر میزان عرضه (Max supply) ندارند و بنابراین میزان عرضه کل آن‌ها همیشه در حال افزایش خواهد بود.

عرضه در گردش (Circulating Supply) چیست؟

circulating-supply

عرضه در گردش، تعداد کوین­‌هایی است که هم اکنون در بازار آماده فروش هستند. مقدار عرضه در گردش آلت کوین‌­ها را می­‌توانید در سایت  https://coinmarketcap.com ببنیید که مقدار Circulating Supply همه آلتکوین‌­ها را لیست کرده است. دنبال کردن تغییرات میزان عرضه در گردش، بهترین راه است برای شناسایی میزان تقاضای بازار برای یک ارز. این مقدار را می‌­توان به راحتی در ستون change rate (نرخ تغییرات) در سایت‌های مختلف پیدا کرد. 

میزان عرضه در گردش به صورت مستقیم روی قیمت کوین تاثیر می­‌گذارد. هر چه مقدار عرضه در گردش کمتر باشد، قیمت کوین بیشتر خواهد بود. ( بر خلاف market cap که هر چه کمتر باشد، قیمت کوین هم کاهش می­‌یابد.) مقدار عرضه در گردش یکی از پارامترهایی است که برای محاسبه میزان قیمت کوین در نظر گرفته می‌­شود. به عبارت دیگر یک ارز مجازی با مقدار Circulating Supply کمتر، قیمتی به مراتب بیشتر دارد.

به عنوان مثال ریپل (Ripple) با میلیاردها کوین در گردش و market cap بیلیونی، قیمتی حدود 25 تا 40 سنت دارد. در حالیکه  زدکش (ZCash) با مقدار کوین در گردش کمی بیش از یک میلیون، قیمتی در حدود صدها دلار دارد. ریپل به دلیل حجم بالای کوین­‌های در گردش، هرگز نمی­‌تواند قیمتی در حدود 10$، یا 100 دلار داشته باشد.  به عبارت دیگر با میزان Market cap مشابه، کوینی که مقدار عرضه در گردش کمتری دارد، قیمت بالاتری خواهد داشت.

همچنین کوینی که میزان عرضه در گردش آن کم باشد، پتانسیل افزایش قیمت بسیار سریعتری را دارد، نسبت به کوینی که عرض در گردش آن زیاد باشد. به عنوان مثال برای کوینی نظیر Monaco با 10 میلیون circulating supply این خیلی سریعتر اتفاق می­افتد که بتواند به قیمتی معادل 25$ برسد تا کوینی نظیر TenX که حدود 100 میلیون عرضه در گردش دارد.

بنابراین به طور عمومی، تغییر در میزان عرضه درگردش یک آلت­کوین به تغییر قیمت آن منجر خواهد شد. تغییر در میزان عرضه در گردش زمانی رخ می­دهد که کوین­ها ماین (استخراج)  شوند و یا برخی کوین­هایی که قفل شده بودند (نظیر سرمایه شخصی موسسان، کوین­های سرمایه شرکت ارائه دهنده و  یا  غیره) وارد بازار گردند.

 

ادامه این مطلب را در “چطور پتانسیل‌های سرمایه گذاری یک ارز مجازی را آنالیز کنیم؟ -قسمت دوم” مطالعه نمایید.

 

ترجمه شده توسط تیم کریپتوکارنسی گلدنت

Share this page to Telegram

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *