مقایسه صرافی‌های غیرمتمرکز با متمرکز

مقایسه صرافی‌های غیرمتمرکز با متمرکز

انواع صرافی‌های (Exchange) ارز مجازی

به طور کلی سه نوع صرافی (Exchange) برای مبادله ارزهای دیجیتال وجود دارد که از میان این سه نوع صرافی، استفاده از صرافی­‌های غیرمتمرکز با توجه به مزایایی که دارند توصیه می‌شود:

1- وب‌­سایت­‌هایی که ارزهای دیجیتال را به قیمتی که خودشان تعیین می­‌کنند خرید و فروش می­‌نمایند

در این نوع صرافی­‌ها، قیمت عموما بالاتر از نرخ معمول بازار است و فاصله زیادی بین قیمت خرید و فروش وجود دارد. ضمن اینکه ممکن است در برخی بازه­‌های زمانی به دلایل مختلف نظیر: عدم موجودی، نوسان بازار و یا تعطیلی بازار، امکان خرید و فروش ارز وجود نداشته باشد. به عنوان نمونه می­‌توان به اغلب وب­‌سایت­‌های صرافی داخل ایران اشاره کرد.

2- سایت­‌های تالار معاملات به صورت متمرکز (Centralized)

اکسچینج متمرکز، یک پلت­فرم آنلاین و رایج­‌ترین روش خرید و فروش بیت­‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده است. در این اکسچینج‌ها امکان خرید یا فروش ارزهای دیجیتال با فیات (جفت کریپتو/فیات) و خرید یا فروش ارزهای دیجیتال با یک ارز دیجیتالی دیگر (جفت کریپتو/کریپتو) وجود دارد. در واقع این اکسچینج‌ها یک بازار آنلاین برای کل شبکه ارزهای دیجیتالی هستند. در این وب‌سایت‌­ها، فروشنده ارز خود را با قیمت موردنظر خود به فروش می‌گذارد و خریدار نیز قیمت خرید پیشنهادی خود را ثبت می­‌کند و به اصطلاح صف خریدار و صف فروشنده ایجاد می­‌شود. اما مدیریت این گونه سایت‌ها به صورت مرکزی انجام می­‌گردد. در اینجا متمرکز بودن به معنی اعتماد شما به کسی یا جایی، فرد واسط یا شخص ثالثی برای رسیدگی به پول شما است. خریداران و فروشندگان به این شخص ثالث برای مدیریت دارایی خود اعتماد دارند. به نوعی می­‌توان گفت این امر مانند بانک است که در آن مشتریان برای نگهداری پول خود به بانک اعتماد دارند.

اولین مشکل این نوع صرافی­‌ها این است که آن‌ها باید خود را با مقررات کشورهایی که در آن قرار گرفته­‌اند مطابقت دهند. بنابراین مقررات قانونی کشورها ممکن است محدودیت­‌هایی را بر این صرافی‌ها اعمال کنند و این به طبع روی فعالیت­‌های مالی شما تاثیر خواهد گذاشت. برای مثال برخی صرافی­‌های چینی از جمله بزرگترین صرافی بیت‌کوین و لایت‌کوین در جهان (از نظر حجم سرمایه) توسط حکومت چین مجبور به ایجاد تاخیر در تراکنش­‌ها شده‌اند. خطر دیگر امکان هک شدن این صرافی‌هاست، رویترز در آگوست 2016 گزارش داد که تقریبا یک سوم صرافی­‌های ارزهای دیجیتالی قربانی حملات هکرها شده­‌اند. گاهی، ادعای یک هک می­‌تواند کاذب باشد و این در واقع کار خود صاحبین صرافی باشد. به طور خلاصه، می­‌توان گفت که نظارت و مرکزیت حاکم در صرافی­‌ها با فلسفه وجودی خود بیت­‌کوین در تضاد قرار دارد. بنابراین امکان هک و حمله وجود دارد و در صورت هک شدن، ممکن است تمام موجودی خریداران و فروشندگان از بین برود. نظیر Bitrex.

3- سایت­‌های تالار معاملات به صورت غیرمتمرکز (Decentralized)

با در نظر گرفتن موارد فوق، وجود یک صرافی همتا به همتا و غیرمتمرکز احساس می­‌شود. صرافی­‌های غیرمتمرکز تمامی ویژگی­‌های مثبت نوع دوم را دارا هستند و در آن‌‌ها خریداران و فروشندگان با قیمت موردنظر خود، اقدام به معامله ارز می­‌کنند. مزیت این گونه صرافی­‌های آنلاین غیرمتمرکز این است که از آن‌جا که مبتنی بر بلاک‌­چین است امکان هک­‌ شدن و سرقت دارایی­‌ها وجود ندارد.

مقایسه صرافی‌های غیرمتمرکز نظیر CryptoEx با صرافی‌های متمرکز

امنیت بالاتر حفظ و دسترسی‌پذیری به دارایی

به دلیل ماهیت مبتنی بر بلاک­‌چین بودن صرافی­‌های غیرمتمرکز و توزیع­‌شدگی این سیستم، ریسک مسدود یا بلاک یا هک­ شدن حساب کاربری شما وجود ندارد، به این دلیل که اطلاعات شما در اختیار کشور خاص یا روی سرور خاصی نیست و از این رو از امنیت بالاتری برخوردار است. برای توضیح بیشتر به این نکته توجه کنید که بسیاری از صرافی­‌های متمرکز ارزهای رمزنگاری کلیدهای خصوصی کاربران را در سرور مرکزی خود نگه می­دارند که این احتمال هک­ شدن را بسیار افزایش می­‌دهد. اگر یک هکر به کلید خصوصی کاربری دست پیدا کند، می­‌تواند به راحتی به تمام موجودی کیف پول وی دسترسی پیدا کرده و آن را به یکی از حساب­‌های امن خود منتقل کند. از سوی دیگر، صرافی­‌های غیرمتمرکز هیچ ارز یا کلید خصوصی را در یک سرور مرکزی نگهداری نمی­‌کنند. بنابراین برای هکرها ردیابی و رسیدن به رمزهای عبور بسیار سخت خواهد شد.

عدم وجود شکاف یا Gap قیمت در خرید و فروش ارز

همیشه یک شکاف یا Gap قیمتی بین خرید و فروش بیت‌کوین یا هر نوع ارز دیجیتال دیگر در صرافی­‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال در ایران وجود دارد. این فاصله یا شکاف قیمتی می­‌تواند تا حدود 300 یا 400 تومان یا حتی بیشتر باشد. به عنوان مثال صرافی ممکن است هر نوع کوین یا توکنی را  به قیمت 3600 از شما بخرد ولی 4000 به شما بفروشد. از این رو میزان قابل توجهی از سرمایه شما به همین دلیل کاهش می­‌یابد. این مساله در زمان نوسان بازار و افت و خیز قیمتی بیشتر نمود پیدا می‌کند و صرافی­‌های داخل ایران ممکن است در زمان نوسان قیمت­‌ها، حتی امکان خرید و فروش را هم در اختیار شما قرار ندهند.

کارمزد بسیار ناچیز نسبت به صرافی­‌های متمرکز

صرافی­‌های متمرکز مبلغی از هر تراکنش و معامله جهت کارمزد صرافی کسر می­‌کنند، که در صرافی­‌های غیرمتمرکز این هزینه بسیار کمتر است. دلیل این امر این است که در صرافی­‌های غیرمتمرکز، فروشنده مستقیما با خریدار در ارتباط است و بنابراین Gap قیمتی وجود ندارد. ازین رو فقط یک درصد ناچیز exchange در هر تراکنش کسر می­‌شود و در نهایت بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

به روز بودن قیمت‌ها و افزایش حجم مبادلات

از سوی دیگر، به دلیل جهانی بودن سیستم­‌های صرافی غیرمتمرکز،  معامله­‌گران بسیاری در آن فعال هستند و قیمت­‌ها همیشه به روز است. همچنین Market Cap (حجم مبادلات بازار) خیلی بیشتر از صرافی­‌های داخل کشور است.

امکان خرید و فروش ارز دیجیتال به طور مستقیم با ریال از طریق تبدیل ریال به ارز ملی IRRDC و بالعکس و معامله آن با سایر ارزهای جهانی

ارز مجازی ملی IRRDC، اولین ارز مجازی ایرانی است که توسط شرکت دانش­‌بنیان گلدنت طراحی و پیاده­‌سازی شده است. این ارز قابلیت معامله و مبادله با سایر ارزهای دیجیتال نظیر بیت­‌کوین، اتریوم و یا هر نوع ارز و توکن دیگر را دارد و در صرافی آنلاین Cryptoex ارائه می­‌گردد. شما می‌توانید به راحتی از طریق پنل خرید IRRDC در صرافی غیرمتمرکز Cryptoex، با کارت­‌های شبکه بانکی شتاب اقدام به خرید تعداد واحد دلخواه IRRDC به ارزش ثابت هر واحد 1000 تومان نمایید، و سپس در بازار صرافی آنلاین غیرمتمرکز Cryptoex آن را با سایر ارزهای مجازی جهانی مبادله نمایید. به همین ترتیب شما می­‌توانید سایر ارزهای خود را در این بازار به IRRDC تبدیل نموده و از طریق پنل Withdraw همین صرافی، آن را برداشت نموده و در کارت بانکی شتاب خود دریافت نمایید. بنابراین امکان مبادله مستقیم ارزهای مجازی با ریال از طریق خرید ارز ملی مجازی IRRDC میسر می­‌باشد.

جهت آشنایی با نحوه معامله‌گری در بازار غیرمتمرکز Cryptoex، اینجا و جهت ایجاد حساب کاربری در این صرافی آنلاین غیرمتمرکز، اینجا را کلیک نمایید. برای پاسخگویی به هرگونه سوال، ابهام و یا دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ابزارهای تحلیل هوشمند ارزهای دیجیتال می‌توانید از طریق این آدرس info@cryptoex.shop  با ما در تماس باشید.

گردآوری توسط: گروه مهندسی گلدنت


یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *