محیط تست نت اتریوم مبتنی بر بلاک‌چین یا TestNet چیست؟

محیط تست نت اتریوم مبتنی بر بلاک‌چین یا TestNet چیست؟

تست‌نت (Test net) یک بلاک‌چین توسعه داده شده است، یک ابزار مشابه تکنولوژی اصلی و پلتفرمی که به کاربرانِ علاقه­‌مند امکان می­‌دهد تا روی بلاک‌چین، DApp بسازند. اکنون، توسعه‌دهندگان و متخصصان قرارداد هوشمند فرصت دارند اپلیکیشن­‌های آزمایشی خود را روی بستر بلاک‌چین، بدون هیچ‌گونه ریسک، هزینه یا پیامد منفی در صورت وجود خطا در برنامه، بسازند و تست نمایند. Testnet عمومی است. از آنجا که Testnet ETH رایگان است، در این محیط تضمین­‌های امنیتی برای معاملات ارائه نمی­‌شود.

بنا به تعریف دیگر، شبکه تست اتریوم یا Ethereum test network محیطی است که اتریوم (ETH) در آن هیچ ارزشی ندارد و بنابراین به‌دست آوردن هر مقدار از آن ساده می­‌باشد. بنابراین Testnet روش بدون هزینه‌­ای در اختیار افراد حرفه‌­ای در حوزه قراردادهای هوشمند و توسعه­‌دهندگان قرار می­‌دهد تا تولیدات­شان را پیش از رسیدن به مرحله ارائه به عنوان یک محصول ارزیابی نمایند. Testnet عمومی است و از انجا که اتریوم در آن رایگان است، بنابراین هیچ تضمین امنیتی برای تراکنش‌­ها ارائه نمی‌­دهد. به دلیل فقدان انگیزه مالی، تنها تعداد کمی ماینر در آن وجود دارد.

شبکه اصلی یا mainnet چیست؟

What-is-MainNet-in-Cryptocurrency

mainnet در واقع یک شبکه Blockchain است که پول دیجیتال را از یک فرستنده به یک گیرنده انتقال می­‌دهد. این شبکه واقعی است که به موجب آن معاملات واقعی بر روی یک دفترکل توزیع شده (Distributed Ledger) انجام می‌­شود. Mainnet محيط “توليد” است در حاليکه testnet براي توسعه است.

البته هر دو Testnet و Mainnet؛ قراردادهای هوشمند و معاملات در بلوک‌هایی که استخراج می­‌گردند را شامل می­‌شوند، از این­ رو برق در هر دو مورد مصرف می­‌شود. بنابراین به طور فنی هردو  با هم برابر و مشابه هستند، آن‌ها فقط دارای پارامترهای مختلف و به طور خاص بلوک پیدایش مختلف و شبکه­‌های مختلف هستند. دو گره Ethereum تنها در صورتی می‌توانند به  یکدیگر متصل شوند که که هر دو از بلوک پیدایش مشابه و networkid مشابه استفاده نمایند.

شبکه اتریوم دارای چه تعداد نود است؟

شبکه اتریوم دارای نزدیک به 25،000 گره (node)  قابل دسترسی است که کمتر از دو سال پس از عرضه آن در سراسر جهان پخش شده است. در حالی که بیت‌کوین در حال حاضر تنها 7000 گره را تأیید کرده است. Ethereum در حال حاضر مهمترین بلاک­ چین عمومی غیرمتمرکز با بالاترین تعداد نودهاست.

نمونه‌هایی از محیط تست‌نت اتریوم

روپستن اتریوم (Ropsten Ethereum) یا اتریوم تست‌نت، همانطور که از نام آن پیداست، یک شبکه تست و آزمایشی است که همان پروتکلی را  استفاده می­‌کند که اتریوم استفاده می­‌نماید و برای تست اهداف پیش از اجرا روی شبکه اصلی به کار می­‌رود.

مشهورترین تست‌نت عمومی به نام Ropsten است که در مرحله توسعه قرارداد، استفاده از آن مفید است. Ropsten اساسا شبکه اتریوم با ETH رایگان و امنیت ضعیف فراهم می‌نماید. اتصال به Ropsten از طریق Geth ، یک شبکۀ واقعی Ethereum را شبیه‌سازی می­‌کند.

تست‌نت مبتنی بر بلاک‌چین سریع و قابل اعتماد به نام کوان (Kovan) از مکانیزم اثبات گواهی (PoA) عمومی قابل دسترس برای Ethereum  استفاده می­‌کند که  توسط یک کنسرسیوم از توسعه‌­دهندگان Ethereum  برای کمک به جامعه توسعه‌دهندگان اتریوم، ایجاد شده و نگهداری می‌گردد.

  • Rinkeby

Rinkeby یک شبکه تست‌نت مبتنی بر POA (اثبات گواهی) است که از مکانیسم اجماع متفاوتی با شبکه اصلی (Main net) استفاده می‌کند. در زمینه تفاوت آن با Ropsten شایان ذکر است که شبکه تست‌نت  Ropsten  از  روش POW (اثبات کار) استفاده می­‌کند، بنابراین بیشتر شبیه به شبکه عمومی Main net است.

در لینک زیر می‌توانید نحوه راه‌اندازی تست‌نت Rinkeby را مطالعه نمایید.

نحوه راه‌اندازی تست‌نت Rinkeby

ترجمه شده توسط تیم کریپتوکارنسی گلدنت

Share this page to Telegram

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *