10 قانونی که باید در بستر بلاک‌چین رعایت شوند

10 قانونی که باید در بستر بلاک‌چین رعایت شوند

با توجه به فراگیر شدن تکنولوژی بلاک‌چین و استفاده از ارزهای مجازی در سیستم مالی و مدیریتی بسیاری از کشورها و همچنین با توجه به این که بلاک‌چین، تقریبا یک تکنولوژی نوظهور می‌باشد افراد زیادی وجود ندارند که در این زمینه تخصص و تجربه کافی را داشته باشند، بنابراین لازم است که قبل از ورود به این حوزه با قوانینی که باید در بستر بلاک‌چین رعایت شوند آشنا شویم. در این مقاله به 10 قانون بلاک‌چینی که در کتاب Blockchain for dummies نوشته Tiana Laurence بنیانگذار factom، به آن‌ها اشاره شده است می‌پردازیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.  

از بلاک‌چین‌ها یا ارزهای رمزنگاری شده برای دور زدن قانون استفاده نکنید!

قانون شماره 1

قانونی بودن ارزهای رمزنگاری شده و قوانین مربوط به آن‌ها هنوز در خیلی از نقاط جهان در حال تغییر و نوسان است. اینکه به شما گفته می‌شود در خصوص تصمیمات مالی با حسابدار و وکیل خود مشورت کنید، شوخی نیست. آن‌ها به شما کمک می‌کنند که پولتان را در مسیر درست خرج کنید و شما را از دردسر نجات می‌دهند.

در زیر به سه سوالی که اغلب ممکن است به آن فکر کرده باشیم پاسخ می‌دهیم:

♦آیا می‌توانم از ارزهای مجازی به عنوان روشی برای مخفی کردن پول‌هایم استفاده کنم؟

این یک ایده‌ی خطرناک است. به یاد داشته باشید: بلاک‌چین تمامی تراکنش‌های شما را ثبت و ضبط می‌کند. بنابراین حتی اگر از یک روش هوشمندانه برای مخفی کردن توکن‌هایتان استفاده کنید، آن‌هایی که به دنبال رفتارهای بد و ناهنجار هستند زمان کافی برای پیدا کردن دارند.

♦آیا می‌توانم از بلاک‌چین به عنوان راهی برای قاچاق پول از کشورم استفاده کنم؟

بسیاری از کشورها محدودیت‌هایی روی سرمایه و بودجه‌ای که شهروندانشان می‌توانند از کشور خارج کنند اعمال می‌کنند. بنابراین شاید این سوال به ذهن خیلی ها خطور کرده باشد. اما شما این کار را انجام نمی‌دهید دقیقا به همان دلیل مشابهی که قبلا ذکر کردیم: بلاک‌چین تمامی سوابق تراکنش‌ها را برای همیشه در خودش نگهداری می‌کند.

♦آیا می‌توانم از ارز مجازی برای خرید کالاهای غیر قانونی استفاده کنم؟

حتما پاسخ را حدس زده اید، پاسخ این است: خیر! بلاک‌چین دنباله‌ای از اقدامات شما را برای همیشه در خود نگهداری می‌کند. به عبارت دیگر ردپای شما همیشه روی بلاک چین باقی می‌ماند.

نتیجه: با ارزهای مجازی اقداماتی را انجام ندهید که انجام دادن آن‌ها با پول واقعی، قانونی نیست.

قراردادهای خود را تا جایی که ممکن است ساده تهیه کنید!

قانون شماره 2

سازمان‌های اتوماسیون غیرمتمرکز یا DAO‌ها، قراردادهای هوشمند (Smart Cnotracts) و کدهای زنجیره‌ای در حال حاضر بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند. وعده‌ی کاهش هزینه‌های قانونی و اجرایی برای خیلی از شرکت‌ها بسیار جذاب است اما یکی از ویژگی‌هایی که گاها در این تکنولوژی نادیده گرفته می‌شود این است که این قراردادها فقط کد هستند یعنی هیچ انسانی قوانینی که شما برای پیروی سایرین وضع کردید را تفسیر نمی‌کند. کدها تبدیل به قوانین می‌شوند و قوانین شما فقط به آنچه که درون قرارداد بلاک‌چینی گنجانده شده است، محدود می‌شنود.

هیچ‌کس وجود ندارد که کدهای شما را تفسیر و تشریح کند و این بدان معناست که اگر کدهای شما به گونه‌ای اجرا شوند که انتظارش را ندارید، هیچ‌کس هم وجود ندارد که محتوای قرارداد را اعمال و اجرا کند. کدها مطابق قوانین نوشته شده‌اند و هیچ‌چیز غیر قانونی هم رخ نداده است و دقیقا به همین خاطر است که باید ماهیت قراردادهای خود را تا جایی که ممکن است ساده تهیه کنید تا بتوانید نتایج اجرای قرارداد را پیش‌بینی کنید.

یک ایده‌ی خوب دیگر این است که قرادادهای خود را مورد آزمایش قراردهید و حتی آن‌ها را در اختیار توسعه‌دهندگانی قرار دهید که مایل به شکست و نقض این قراردادها هستند.

نوع بلاک‌چینی که قرار است پروژه شما روی آن اجرا شود هم لازم است، موردنظر گرفته شود. البته که یک قرارداد هوشمند می‌تواند روی داده‌های خارجی اجرا شود اما همان قرارداد نمی‌تواند از اکانت‌هایی که به قرارداد دسترسی ندارند تقاضای بودجه یا سرمایه داشته باشد.

مورد دیگری که باید قبل از پیاده‌سازی یک قرارداد به آن فکر کنید این است که آیا داده‌هایی که قرارداد شما بر اساس آن‌ها اجرا می‌شود، قابل اعتماد هستند؟ اگر داده‌های هواشناسی برای قرارداد بیمه استفاده شوند، شما با منبع داده موافق هستید و به آن اعتماد دارید؟ آیا امکان این وجود دارد که منبع داده آلوده شود؟ و بسیاری از اندیشه‌ها و پرسش‌های دیگری که قبل از پیاده‌سازی قرارداد باید در نظر گرفته شوند.

هنگام انتشار روی بستر بلاک‌چین با احتیاط بسیارزیادی عمل کنید!

قانون شماره 3

ویژگی اصلی که بلاک‌چین دارد این است که زمانی که داده‌ای در آن قرار می‌گیرد، بیرون کشیدن آن داده بسیار سخت و مشکل است و این بدان معناست که داده برای مدت بسیار طولانی در بستر بلاک‌چین باقی می‌ماند. اگر شما اطلاعات رمزگذاری شده حساس را منتشر می‌کنید، باید با این حقیقت کنار بیایید که ممکن است این داده رمزگذاری شده، روزی رمزگشایی شود و تمام آنچه که شما منتشر کردید برای همه قابل خواندن شود.

قبل از انتشار هرچیزی روی بلاک‌چین به سوالات زیر فکر کنید:

 • آیا با این موضوع که این اطلاعات در برخی نقاط رمزگشایی شوند کنار می‌آیم؟
 • آیا با به اشتراک‌گذاری این مطالب برای همیشه، با هرکسی که مایل به خواندن آن‌هاست موافق هستم؟
 • آیا این دیتا برای اشخاص دیگر مضر است و در صورتی که این دیتا منتشر شود من مسئول آن هستم؟

در حوزه رمزگذاری و برای ایجاد رمزگذاری‌های کوانتومی کارهایی انجام شده است، اما چون هم محاسبات کوانتومی و هم رمزگذاری کوانتومی هنوز در مرحله تست و آزمایش هستند، خیلی مشکل است که بخواهیم از الان بگوییم تکنولوژی در 20 سال بعد قادر به انجام چه کارهایی خواهد بود!

از کلیدهای خصوصی خود حتما حتما بکاپ بگیرید!

قانون شماره 4

بلاک‌چین، یک اختراع بی‌تفاوت و ختثی است بدین معنی که اگر شما کلید خصوصی یا پسورد خود را گم کنید برایش هیچ اهمیتی ندارد. خیلی از افراد غیرحرفه‌ای در زمینه‌ی کریپتو، توکن‌های بیشماری را در اقیانوس بزرگ بلاک‌چین از دست داده‌اند – گنجینه‌ای که هرگز بازیابی نخواهد شد!

کلیدهای خصوصی که شما با آن‌ها ارزهای مجازی خود را کنترل می‌کنید، اغلب در کیف پول شما قرار دارند، بنابراین حفظ و امن نگه‌داشتن آن‌ها بسیار مهم است.

مراقب سرویس‌های آنلاینی که پول شما را برایتان ذخیره می‌کنند باشید. خیلی از صرافی‌های ارز مجازی و کیف پول‌های آنلاین، سرمایه‌شان به سرقت رفته است.

فقط مقدار کمی از توکن‌هایتان را برای استفاده روزانه به صورت آنلاین و یا روی یک دستگاه دسترسی اینترنتی ذخیره و نگهداری کنید. به کیف پول ارز مجازی خود مانند کیف پول نقدیتان نگاه کنید. هیچ وقت بیشتر از مقدار پولی که مایل به از دست دادنش هستید داخل کیف پولتان نگهداری نکنید. بیش از صد بدافزار و اپلیکیشن شناخته شده وجود دارد که به دنبال کلید خصوصی شما و سرقت توکن‌هایتان می‌باشند.

بقیه ارزهای مجازی خود را در cold storage نگهداری کنید یعنی یک فضای کاملا آفلاین و بدون هیچ گونه دسترسی به اینترنت. Cold storage می‌تواند یک کیف پول کاغذی روی کامپیوتری که به اینترنت دسترسی ندارد باشد و یا می‌تواند یک دستگاه سخت‌افزاری خاص باشد که برای امن نگه داشتن ارزهای مجازی ساخته شده است.

گر از یک کیف پول کاغذی برای نگهداری ارزهای مجازی خود استفاده می‌کنید آن را لمینت و کپی کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که اغلب پرینترها به اینترنت دسترسی دارند و دیتای آن‌ها می‌تواند توسط اشخاص دیگری بازیابی شود. فردی که حقیقتا شکاک و محتاط است تنها از پرینترهای بدون دسترسی به وب استفاده می‌کند. کپی‌های کیف پول کاغذی خود را در مکان‌های مختلفی مانند خزانه بانک و یک مکان امن در خانه نگهداری کنید.

از کیف پول دیجیتالی خود بکاپ بگیرید و آن را در یک مکان امن نگهداری کنید. بکاپ زمانی استفاده می‌شود که کامپیوتر شما می‌سوزد یا اینکه فایلی را به اشتباه از روی کامپیوتر خود پاک می‌کنید. بکاپ، همچنین به شما اجازه خواهد داد که کیف پول خود را در مواردی که دستگاهتان مختل شده است یا به سرقت رفته است، بازیابی کنید.

همچنین فراموش نکنید که کیف پول خود را رمزگذاری کنید. رمزگذاری کیف پول به شما این امکان را می‌دهد که یک پسورد برای withdraw کردن توکن‌هایتان تنظیم کنید.

در ادامه ابزارهایی را برای امن نگهداشتن توکن‌هایتان معرفی خواهیم کرد:

 • می‌توانید استفاده از کیف پول BitGo را برای امن نگه داشتن بیت‌کوین‌هایتان درنظر بگیرید. با اینکه BitGo یک کیف پول آنلاین است، به هر دو امضای آنلاین و آفلاین برای جابه‌جایی توکن‌های شما نیازمند است. به دلیل این ویژگی BitGo نسبت به کیف پول‌های آنلاین استاندارد شما، امن‌تر است.
 • کیف پول BitGo از ۳ کلید استفاده می‌کند. یک کلید توسط آن‌ها، یک کلید توسط شما و کلید دیگر از طرف شما توسط یک سرویس بازیابی کلید یا KRS نگهداری می‌شود. دو امضا در هر تراکنش لازم است که معمولا این امضاها توسط شما و BitGo انجام می‌شود، تا زمانی که شما یکی از کلیدهایتان را گم کنید در این مورد KRS به شما کمک خواهد کرد.
 • کیف پول BitGo رایگان نیست، بلکه در هر تراکنش نیازمند مقدار کمی فی تراکنش است.
 • می‌توانید کیف پول BitGo را در www.bitgo.com/wallet بررسی کنید.
 • رمزگذاری یک معیار خوب برای حفاظت شما در برابر سارقین است، اما نمی‌تواند از شما در برابر نرم‌افزار keylogging حفاظت کند. همیشه از یک پسورد امن استفاده کنید که شامل کلمات، اعداد و علائم است و حداقل طولی به اندازه ۱۶ کاراکتر داشته باشد.
 • ایمن‌ترین پسوردها، آن‌هایی هستند که توسط برنامه‌هایی که به طور ویژه برای این منظور طراحی شده‌اند، ساخته می‌شوند.
 • به خاطر سپردن پسوردهای قوی، مشکل است. بنابراین باید آن‌ها را جایی یادداشت کرده و لمینت بگیرید، درست مثل کلیدهای خصوصی. در رمزنگاری آپشن‌های محدودی برای بازیابی پسورد شما وجود دارد و یک پسورد فراموش شده می‌تواند به معنی از دست رفتن توکن‌های شما باشد.

قبل از ارسال ارزهایتان، حتما آدرس‌ها را چک کنید!

قانون شماره 5

ارزهای مجازی توجه مزدوران زیادی را به خود جلب کرده‌اند، بنابراین زمانی که پول‌هایتان را ارسال می‌کنید مراقب باشید. به محض اینکه پول از کیف پول شما خارج شود برای همیشه رفته است و هیچ راهی برای بازگشت آن وجود ندارد. هیچ آپشنی به عنوان chargeback وجود ندارد و شما نمی‌توانید با واحد پشتیبانی مشتریان جهت بازگشت پول خود تماس بگیرید. پول شما از دست رفته است!

بنابراین قبل از ارسال پول حتما آدرس کیف پول را به دقت چک کنید چرا که می‌خواهید مطمئن شوید پولتان را به آدرس درستی ارسال می‌کنید.

هنگام استفاده از صرافی‌ها مراقب باشید!

قانون شماره 6

صرافی‌های ارز مجازی یکی از نقاط مورد توجه هکرها هستند. معمولا هکرها صرافی‌ها را برای به سرقت بردن توکن‌ها مورد هدف قرار می‌دهند.

این صرافی‌ها برای هکرها، حکم ظروفی پر از طلا را دارند و بیش از 150 تا از این صرافی‌ها تاکنون به خطر افتاده‌اند.

هنگام استفاده از صرافی‌ها، این موارد را به یاد داشته باشید و بهترین شیوه‌های موجود را به کار ببرید تا بتوانید توکن‌های خود را حفظ کنید.

درباره صرافی که از آن استفاده می‌کنید کمی تحقیق کنید تا متوجه شوید چه معیارهای امنیتی را به کار می‌برد.

و در نهایت از صرافی‌ها برای نقل و انتقال و مبادله پول‌های خود استفاده کنید و از آن‌ها به عنوان مکانی برای ذخیره دارایی‌هایتان استفاده نکنید. به جای آن مقدار قابل توجه از رمزارزهای خود را داخل یک cold storage یا کیف پول کاغذی لمینت شده با چندین کپی از آن نگهداری کنید.

مراقب Wi-Fi باشید!

قانون شماره 7

اگر روتر شما به درستی تنطیم نشده باشد، این امکان وجود دارد که یک نفر لاگ تمام فعالیت‌های شما را ببیند. برای مثال اگر شما از یک شبکه عمومی و پابلیک استفاده می‌کنید، فرض کنید که مالک شبکه می‌تواند فعالیت‌های شما را ببیند.

فقط از شبکه‌های Wi-Fi مطمئن استفاده کنید و مطمئن شوید که پسورد روتر خود را به یک پسورد امن و مطمئن تغییر داده‌اید.

اکثر پسوردهای روترها بر اساس تنظیمات کارخانه بر روی “admin” تنظیم شده‌اند و به راحتی می‌توانند توسط شخص دیگری هک شوند.

توسعه دهنده بلاک‌چین خودتان را شناسایی کنید!

قانون شماره 8

بلاک‌چین یک تکنولوژی جدید است و افراد زیادی وجود ندارند که هنگام ساخت یک اپلیکیشن بلاک‌چینی تجربه زیادی در این مورد داشته باشند.

گر به فکر استخدام یک توسعه‌دهنده هستید که به شما در انجام پروژه‌هایتان کمک کند، پروفایل GitHub او را چک کنید و ببینید که قبل از کار با شما چه کارهای دیگری انجام داده است. ممکن است نیازی نباشد که به طور خاص در زمینه بلاک‌چین تجربه داشته باشد اما اگر اینطور نبود، باید یک توسعه‌دهنده‌ی حرفه‌ای و با تجربه در دنیای خارج از بلاک‌چین باشد.

هنوز منابع خارجی زیادی وجود ندارند که هنگامی که توسعه‌دهندگان به مشکل خوردند به آن‌ها کمک کنند. توسعه‌دهندگان بی‌تجربه ممکن است بیشتر درگیر شوند و به مشکل بخورند بنابراین زمان بیشتری را برای توسعه اپلیکیشن، از شما خواهند گرفت.

زود گول نخورید!

قانون شماره 9

صنعت بلاک‌چین در کل، معیارهای امنیتی و حفاظتی مشابهی که بانک‌ها و سایر موسسات مالی دارند را ندارد و قوانین مشابهی برای حفاظت و رفاه مالی شما وجود ندارد. از طرف دولت نیز هیچ پشتیبانی وجود ندارد. اگر از شما دزدی یا سرقت شود، قادر نخواهید بود که برای کمک به کسی رجوع کنید.

همچنین این صنعت در سال‌های اخیر، بسیار مورد تحسین قرار گرفته است. در سال 2016 بیش از هزار شرکت جدید بلاک‌چینی یک شبه مدعی تخصص در این زمینه شدند.

هنگامی که به دنبال یک توسعه‌دهنده برای پروژه خود هستید و سعی دارید که بدانید این پروژه ارزش سرمایه‌گذاری داد یا خیر؟ همیشه کمی صبر کنید و فکر کنید تا مطمئن شوید که اصلا این پروژه منطقی هست؟ سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا با انجام این پروژه ارزش واقعی ایجاد می‌شود؟
 • آیا ارزش ایجاد شده در این پروژه به نفع شماست؟
 • آیا تکنولوژی‌های دیگری که مورد آزمایش بیشتری قرار گرفته‌اند، وجود دارند که همان کار را با بازدهی یکسان یا بیشتر برای شما انجام دهند؟

تکنولوژی بلاک‌چین دارای قدرت زیادی است به همین منظور باید با تفکر و احتیاط به آن نزدیک شد.

تا وقتی نمیدانید چه کاری می‌خواهید انجام دهید، توکن‌هایتان را معامله نکنید!

قانون شماره 10

ارزهای مجازی تغییرپذیر هستند بدین معنا که ارزش آن‌ها، در هر زمان و گاهی اوقات بدون هیچ دلیل منطقی تغییر می‌کند.

بسیاری از ارزهای مجازی عمق کمی دارند و حجم زیادی از معامله می‌تواند ارزش بازار آن‌ها را به هم بریزد.

کار کردن با بلاک‌چین‌های منتشرشده بدین معناست که احتمالا شما مایلید که مقداری از ارزتان را نگهدارید تا از آن بهره ببیرید. تا زمانی که درک درستی از بازار ندارید، هیچگاه توکن‌های خود را در معرض معامله و فروش قرار ندهید اگر تصمیم گرفتید که توکن‌های خود را معامله کنید، فراموش نکنید که حتما تصمیمتان را به حسابدارتان گزارش دهید همچنین لازم است که مقدار سود و ضررتان را بر اساس مالیات بر درآمد به او گزارش دهید.

Share this page to Telegram

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *