سه معیار مهم معامله‌گری در سرمایه‌گذاری

سه معیار مهم معامله‌گری در سرمایه‌گذاری

سه معیار مهم معامله‌گری که باید در نظر بگیرید، پیش از آنکه روی یک ارز رمزنگاری سرمایه­‌گذاری کنید.

Market Cap

Circulating supply

Volume

تفاوت Market cap، Circulating supply و Volume در معامله‌گری چیست؟

قبل از ورود به عرصه معامله­‌گری ارزهای دیجیتال، شما باید تفاوت بین مفاهیم Market Cap (سرمایه‌گذاری بازار)، circulating supply (عرضه در دسترس یا در گردش) و Volume(حجم معاملات) را بسنجید. این‌ها سه معیار مهم برای رتبه‌بندی کوین­‌ها و تعیین میزان ارزش و محبوبیت آن‌ها هستند. به مثال زیر توجه کنید. در زمان نوشتن این مقاله، مقادیر مربوط به کوین­‌ها به شرح ذیل بوده است:

bitcoin
Bitcoin – BTC

Price: $11,887.10
Market Cap: $200,069,545,325
Circulating Supply: 16,830,812
24 hr Volume: $8,190,710,000
24 hr Change in %: 5.42%

etherium
Ethereum – ETH

Price: $1,174.53
Market Cap: $114,232,367,790
Circulating Supply: 97,257,940
24 hr Volume: $3,607,040,000
24 hr Change in %: 9.78%

ripple
Ripple – XRP

Price: $1.29
Market Cap: $50,157,117,763
Circulating Supply: 38,739,142,811
24 hr Volume: $802,320,000
24 hr Change in %: 6.29%

حالا بیایید به محاسبه هر یک بپردازیم.

چه چیزی قیمت یک ارز رمزنگاری یا کریپتوکارنسی را تعیین می‌کند و چطور قیمت محاسبه می­‌شود؟

همانطور که می‌دانید، مشابه هر ارز فیات دیگر (مثل یورو یا دلار)، میزان ارزش هر ارز کریپتوکارنسی نیز مرتبا تغییر می­‌کند. بازارهایی نظیر فارکس، یا بازار سهام در این مورد هیچ تفاوتی با بازارهای کریپتو ندارند. قیمت هر ارز کریپتو مشابه ارز فیات یا سهام بر مبنای دو معیار مهم تعیین می­‌شود: عرضه و تقاضا (Supply & Demand). هرچه عرضه کمتر، تقاضا بیشتر خواهد بود.

اگر شما در مثال بالا به Bitcoin، اتریوم (ETH) و ریپل (XPR) توجه کنید، می­‌بینید که قیمت­‌ها خیلی با هم متفاوت‌اند. چرا اینگونه است؟ همانطور که گفتیم به دلیل تفاوت میزان عرضه هریک از آن‌ها. میزان عرضه بیت‌کوین نسبت به اتریوم کمتر است و میزان عرضه اتریوم نیز در مقایسه با ریپل خیلی کمتر است. حالا ممکن است شما سوال کنید: تعداد زیادی از آلت کوین­‌ها (Alt coin) هستند که میزان عرضه کمی دارند، چرا قیمت آن‌ها بالا نیست؟! خوب، این همان جایی ست که تقاضا وارد می­‌شود.

بیت‌کوین (BTC) اولین کریپتوکارنسی بود که در سال 2009 معرفی شد. از آن پس این ارز توانست میزان محبوبیت زیادی را در جریان ظهور ارزهای دیجیتال به دست آورد. طلا، نقره و الماس را تصور کنید، هرچه محبوییت بیشتر باشد، میزان فیات بیشتری روی آن ارز سرمایه گذاری می­‌شود و در نتیجه ارزش آن بیشتر می‌گردد. قیمت یک کریپتوکارنسی، میزان پول فیات است که شما باید بپردازید تا یک عدد از آن کوین یا توکن را به دست آورید. قیمت (Price) از میانگین قیمت معاملاتی که توسط صرافی­‌ها (exchange) ارائه می‌شود، جداست.

Price = Market cap   / circulating supply

Market Capitalization چیست؟

سرمایه گذاری بازار یا Market Capitalization به طور ساده، میزان پول فیات (یورو، دلار و…) است که در یک کریپتو کارنسی سرمایه­‌گذاری شده است. هرچه میزان Market cap یک ارز بیشتر می­‌شود، ارزش آن ارز افزایش می­‌یابد و به این مفهوم است که میزان محبوبیت آن بیشتر شده است. تعداد کمی از آلت کوین­‌ها هستندکه قیمت آن‌ها از بیت‌کوین بیشتر است،؛ اما محبوب یا معروف نیستند. این دلیلی است برای اینکه وقتی می‌خواهید ارزهای کریپتو را رتبه‌بندی کنید، معیار شما تنها قیمت نباشد، بلکه از معیار Market cap استفاده نمایید. Market cap همان چیزی است که میزان ارزش یک ارز را مشخص می‌کند.

از نگاه معامله‌گری (Trade)، شما یک کوین را با ظرفیت یا پتانسیل افزایش قیمت آن در نظر می‌گیرید تا در آن سرمایه‌گذاری نمایید، شما باید آن ارزی را در نظر بگیرید که دارای Market cap پایین با بیشترین میزان حجم (Volume) باشد. ارزهایی که دارای Market cap پایین هستند به سادگی می‌توانند دوبرابر شوند، نسبت به ارزهایی که Market cap بالایی دارند. به عنوان مثال به بیت‌کوین توجه کنید که Market cap آن برابر با $200,069,545,325 و قیمت آن حدود $11,887  است. برای اینکه قیمت بیت‌کوین دوبرابر شود، باید میزان Market cap آن دوبرابر شده باشد، و این زمان زیادی طول می‌کشد.

Market Cap = Price × Circulating Supply

مفهوم Circulating Supply به چه معناست؟

مفهوم Circulating Supply، سومین معیار مهمی است (بعد از Market cap و Price) که شما باید پیش از سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال در نظر بگیرید. در کریپتو کارنسی سه نوع عرضه وجود دارد:

  1. Circulating Supply یا عرضه در گردش
  2. Total supply یا عرض کل
  3.  Max supply یا عرضه حداکثری

کوین‌هایی با میزان عرضه نامحدود و کوین­‌هایی با میزان عرضه محدود وجود دارند.

Circulating Supply میزان کوین­‌هایی است که در حال حاضر در حال گردش است و قبلا آزاد (release) شده­‌ا‌ند. عرضه­‌هایی که قفل شدند (Locked) نظیر عرضه کل و عرضه حداکثری، روی قیمت یا ارزش کوین موثر نیستند، و بنابراین Circulating Supply آن معیار و پارامتری است که در محاسبه میزان Market cap در نظر گرفته می­‌شود. هر چه میزان Circulating Supply (عرضه در گردش) یک ارز بیشتر باشد، قیمت آن ارز کاهش می­‌یابد.