استفاده از فناوری بلاک‌چین در صنعت توریسم یا گردشگری

امروزه فکر و ذهن بسیاری از شرکت‌ها بر روی تکنولوژی بلاک‌چین و مزایای آن می‌چرخد. تکنولوژی که تحقیقات کارشناسی حکایت از آن دارد که آینده گردشگری به آن گره خورده است.

بهینه‌سازی خدمات به مشتریان

تاکنون پروژه‌های تحقق یافته و مدل‌های کسب و کاری که در صنعت گردشگری وجود دارد نشان می‌دهد که بلاک‌چین پتانسیل خوبی در صنعت گردشگری دارد. با این حال، این پروژه در آینده بیش از این توسعه خواهد داشت. به طور مثال استارتاپ بلاک‌چین آمادئوس (Amadeus) اسپانیا در سال ۲۰۱۷ بیانیه‌ای منتشر کرده و چهار مورد احتمالی استفاده از بلاک‌چین در گردشگری را برشمرده که از جمله آن بهینه‌سازی برنامه‌های مشتری‌مداری، ردیابی بار در زمان واقعی، ساده‌سازی قرارداد در گردشگری و بهبود شناسایی هویت افراد در طول سفر است.

تشخیص هویت افراد بدون نیاز به کنترل بلیط و پاسپورت

بلاک‌چین می‌تواند هویت آنلاین و دیجیتال افراد را نگهداری کند. این ویژگی به این معناست که  می‌توان با استفاده از بیومتریک (مثلا اثر انگشت یا اسکن چشم) احراز هویت  مسافرین را انجام داد و اتلاف وقت در مرزهای بین‌المللی را به حداقل رساند. احتمالا در آینده نزدیک این موضوع محقق خواهد شد.

بلاک‌چین در صنعت توریسم برای تشخیص هویت افراد

شناسایی سلایق مشتریان و سفارشی سازی خدمات بر مبنای آن

هم اکنون شما می‌توانید در سایت Booking و یا Expedia با فیلتر کردن جستجوها،  خدمات مورد نیاز خود را بیابید، ولی آنچه یافته‌اید ممکن است هنوز بهینه و یا منطبق با سلیقه شما نباشد. بلاک‌چین می‌تواند همراه با Big data و هوش مصنوعی برای یافتن مناطق خاص و موقعیت‌های مناسب گردشگری و اقامت، بسیار کارآمد باشد. پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک‌چین، براساس رفتارهای شما در گذشته، علایق، سرگرمی‌ها و نظرات افراد معتبر، بطور خودکار بهترین مناطق گردشگری و مقاصد سفر را به شما معرفی می‌کنند.

بهینه‌سازی  حمل و نقل هوایی و پروازهای خالی

یکی دیگر موارد استفاده بلاک‌چین در صنعت گردشگری، شبکه حمل و نقل هوایی زنجیره‌ای اتریش و هنگ کنگ است که در حال برنامه‌ریزی یک پلت فرم رزرو در بلاک‌چین برای بهینه‌سازی پروازهای خالی است. اول از همه، تمرکز بر روی پرواز‌های تجاری است و پس از آن به نظر می‌رسد روی خطوط هوایی بزرگ‏تر امتحان شود. کاهش پروازهای خالی نه تنها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود بلکه به کاهش آلودگی‌ هوا نیز کمک می‌کند.

بهبود ردیابی بار مسافران

درباره بلاک‌چین و زنجیره تامین (Supply chain) بسیار شنیده‌ایم. این تکنولوژی برای ردگیری آیتم‌ها در سرتاسر دنیا بسیار کاربرد دارد و برای ردگیری بار مسافران نیز به همین ترتیب می‌تواند عمل کند. با قابلیت بلاک‌چین برای افزایش کارآمدی در زنجیره تامین و ردگیری آیتم‌ها تا موقعیت دقیق فیزیکی، شاهد دردسرهای گم‌شدن بار برای هیچ‌یک از طرفین (مسافر، شرکت­‌های هواپیمایی و مسئولین) نخواهید بود.

اپلیکیشن‌های رزوز خدمات، هتل، بلیط

ماجرای تکنولوژی بلاک‌چین و ورودش به صنعت گردشگری به همین جا ختم نمی‌شود. بسیاری از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های رزرو و خرید بلیت و هتل به دنبال پیوستن و استفاده از مزایای این تکنولوژی هستند و در نظر دارند به عنوان یک شبکه بازاریابی فروش محصول و خدمات گردشگری عمل کنند. استارتاپ (Winding Tree) پس از یک مرحله آزمایشی با استفاده از تکنولوژی بلاک‏‌چین توانسته یک بازار غیر متمرکز ایجاد کند که در آن هتل‌ها، خطوط هوایی یا تورها به طور مستقیم با خود مشتری ملاقات می‌کنند.

مسافرت کم هزینه‌تر

تکنولوژی بلاک‌چین با قابلیت‌های همتا به همتا، می‌تواند واسطه‌هایی همانند Airbnb یا Uber را از میان بردارد. زیرا بلاک‌چین می‌تواند با احراز هویت مشتریان، نگرانی از مسائل امنیتی و مالی را کاملا از میان ببرد.

قراردادهای هوشمند می‌توانند تضمین‌کننده اجرای توافق از سمت دو طرف باشند و کل مبلغ تراکنش را بطور خودکار به فروشنده انتقال دهند. بنابراین نیاز به هیچ‌ واسطه‌ای نخواهد بود، فقط یک انتقال ساده و امن بین خریدار و فروشنده انجام می‌شود و هیچ هزینه‌ای اضافی نیز بر دوش هیچ‌کس نخواهد افتاد.

ایجاد ارز دیجیتال گردشگری

از ارز رمزنگاری‌شده می توان به ‌عنوان منبع اصلی پرداخت و تسهیل روابط مالی در صنعت گردشگری استفاده کرد. حتی می‌توان گفت با شرایط و ویژگی‌هایی که ارز دیجیتال دارد استفاده از آن از پول نقد و کارت‌های اعتباری هم مفیدتر است. همچنین حساب‌های ارز دیجیتال می‌تواند خطر مواجهه با جیب‌برها را در طول سفر کاهش دهد. موضوعی که بسیاری از مسافران تجربه تلخی از آن دارند و این موضوع یک مزیت امنیت قابل توجهی است که ارز دیجیتال به کاربرانش اعطا می‌کند.

در همین راستا، رئیس هیات‌مدیره جامعه گردشگری الکترونیکی ایران از فعال شدن درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال شناخته شده در سامانه‌های فروش مراکز گردشگری و هتل‌ها و شرکت‌های مسافرتی همانند شرکت‌های بین‌المللی پذیرنده ارزهای دیجیتال رایج در آینده نزدیک خبر داد.

امکان کسب درآمد از طریق به اشتراک گذاشتن تجربه مسافرین در سفرها

اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک‌چین طراحی شده‌اند که به مسافرین امکان می‌دهند تا تجربیات مختلف خود در استفاده از خدمات در حوزه های مختلف، و یا سفر به مکان‌های گوناگون را با دیگران به اشتراک بگذارند و بابت انتقال تجربیات خود به صورت شفاف و جذاب و به دیگر مخاطبین درآمد کسب نمایند.

گردآوری توسط: گروه مهندسی گلدنت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *