مزایای استفاده از ارزهای دیجیتال در صنعت گردشگری

گردشگری ایران علی‌الخصوص در جذب گردشگران خارجی با مشکلات مختلف زیرساختی روبه‌روست. یکی از مهم‌ترین موارد آن نیز ضعف خدمات‌ بین‌المللی مالی و بانکی است که موجب می‌شود نقل وانتقال ارزی و پرداخت کارگزاران خارجی به تورگردانان ایرانی با مشکل مواجه شود.

از طرفی استفاده از کارت‌های بانکی خارجی و نیز انتقال وجوه ارزی نقدی ازسوی گردشگران خارجی گروهی ممکن نیست. استفاده فراگیر از ارزهای دیجیتال در آژانس‌های مسافرتی، مراکز اقامتی و پذیرایی، مراکز توریسم درمانی، تفریحی، سوغات و زیرساخت‌های گردشگری می‌تواند برای ایران فرصت‌های جدیدی پدید آورد و درگردشگری خروجی، پرداخت هزینه سفر گردشگران از سوی شرکت‌های مسافرتی و گردشگران و انتقال ارز گردشگران ایرانی نیز تسهیل می‌شود.

باید بگوییم بخشی از ارزهای دیجیتال از ارزهای ویژه گردشگری بوده که موفقیت‌هایی را در این زمینه برای این صنعت در دنیا به ارمغان آورده است.

رهایی از سیطره ارزهای رایج بین‌المللی از قبیل دلار و یورو و حذف آن‌ها از معاملات در بازار گردشگری، تسهیل نقل و انتقال پول و ارز در داخل و خارج کشور و رفع واسطه‌گری و موانع و محدودیت‌های موجود، خنثی کردن تحریم‌ها و محدودیت‌های سیاسی، عدم وابستگی به سوئیفت در نقل و انتقالات بین‌المللی، رفع التهابات بازار مالی ناشی از نوسانات ارزهای خارجی در صنعت گردشگری، کاهش هزینه تولید و نقل و انتقال پول و ارز، ساده‌سازی و هوشمندسازی سفر و در نهایت کاهش هزینه‌های گردشگران از جمله مزایای استفاده از ارزهای دیجیتال در صنعت گردشگری است.

جذب سرمایه در حوزه ارزهای دیجیتال، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و سرمایه‌های سرگردان داخلی در صنعت گردشگری، شفافیت دارایی‌ها و تبادلات مالی، تسهیل دسترسی به سرویس‌ها و ابزارهای مالی بین‌المللی مانند بانک‌های بین‌المللی وکارت‌های اعتباری، ارتقای زیرساخت‌های فناوری مالی ( فین تک ) در حوزه گردشگری و گردشگری پزشکی را می‌توان از دیگر مزایا برشمرد.

عدم نیاز به حمل ارز به صورت فیزیکی و توزیع در کشور، نـرخ تبـدیـل بـا نرخ درصـد خیـلی نـاچیـز، عدم نیاز به اعتماد به واسطه در شارژ کردن کلی حساب، امکان شارژ کردن بر حسب نیاز، امکان درخواست پول از بستگان و دوستان در خارج از کشور به سادگی، امنیت بسیار باﻻ در نگهداری پول، عدم نگرانی از کار با سرویس‌دهنده مالی مرتبط با ایران، شفافیت در معاملات، نقل و انتقال سریع، ماهیت بی نام بودن حساب، معاملات برگشت ناپذیر نیز از دیگر مزایای استفاده از ارزهای دیجیتال در صنعت گردشگری است.

اقدامات دولت در زمینه حمایت از ارزهای دیجیتال

جامعه گردشگری الکترونیکی ایران در این رابطه کارگروهی از استادان و صاحب نظران را تشکیل داده و پس از چند ماه مطالعه و طراحی مدل ارز رمز ویژه گردشگری، طرح مربوطه را تقدیم معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نموده است و پس از بررسی و تایید معاون رئیس‌جمهور، طرح ارز دیجیتال گردشگری تقدیم معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شده و مقرر گردید با تشکیل کارگروه تخصصی در دفتر معاون اول رئیس جمهور با حضور دستگاه‌های مرتبط و حمایت دولت محترم، روش‌های اجرایی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد که به زودی زودی شاهد تصمیماتی در این رابطه خواهیم بود.

در این راستا حتما در آینده نزدیک شاهد فعال شدن درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال شناخته شده در سامانه‌های فروش مراکز گردشگری و هتل‌ها و شرکت‌های مسافرتی همانند شرکت‌های بین‌المللی پذیره ارزهای دیجیتال رایج خواهیم بود. لذا فرهنگ‌سازی، آموزش و آشنایی با ارزهای دیجیتال و در نهایت استفاده از آن ضرورتی انکارناپذیر است.

قابل ذکر است، ارز دیجیتال مبتنی بر تومان IRRDC که اولین و در حال حاضر تنها ارز دیجیتال ملی طراحی و پیاده­‌سازی شده در ایران می­‌باشد، امکان خرید و فروش بر مبنای ریال را دارد و از این رو برای خرید آن هیچگونه ارزی از کشور خارج نمی­‌گردد. همچنین گردشگر خارجی  می‌تواند از طریق ایجاد حساب کاربری در تالار معاملات بین المللی و غیرمتمرکز Cryptoex، بیت‌کوین یا اتریوم خود را با ارز IRRDC  مبادله نماید و در داخل ایران به جای پرداخت ریال در اماکن مختلف، اقدام به پرداخت IRRDC نماید. متولیان ارائه خدمات نیز می‌توانند در تالار معاملات یا به عبارتی صرافی غیرمتمرکز Cryptoex، سپس موجودی IRRDC خود را مستقیما در پنل آنلاین همین صرافی به ریال تبدیل نموده و از طریق شبکه بانکی شتاب دریافت نمایند.

منبع: ایران هتل نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *